Неділя, 15 Вересня, 2024

Розвиток видавничої справи у Хмельницькій області

Ви знаєте, що однією з найважливіших революцій людської цивілізації вважають книгодрукування? Адже знання почали розповсюджуватися завдяки книгам, друкованим виданням. Це прискорило розвиток людства та прогрес наступив у всіх сферах діяльності. Сьогодні ми поговоримо про появу друкарень в Україні та на території регіону. Деталі читайте на сторінках сайту khmelnytskyi-future.com.ua з посиланням на cbs.km.ua.

Поява друкарства 

Вважається, що друкарство з’явилося у  Китаї ще в VI ст. н.е. Звичайно, що до сучасних методів було далеко, проте на Сході дуже хотіли передавати свої знання та мудрість з покоління в покоління. Отже, в Китаї дзеркальне зображення сторінки тексту вирізали на шматку слонової кістки чи дереві. Це була свого роду друкована форма. Виступаючі частини покривали фарбою та притискали до аркуша паперу. Згодом був придуманий розбірний шрифт.

У Європі першодрукарем вважають Йоганна Генсфлейш цум Гутенберга, який винайшов сплав. Він забезпечував легкість лиття і міцність шрифту. До того ж цей метод витримував багаторазове друкування, що також відігравало важливу роль. Згодом було відлито перші літери зі свинцевого сплаву. Почали друкувати книги, газети, брошури, журнали. А майстерні почали називати друкарнями. У 1812 році німецькими винахідниками Кенинг і Бауер була винайдена перша друкована машина. Це був справжній прорив у розвитку поліграфії, адже вона давала до 800 відбитків за годину.

Поява друкарень в Україні та на Поділлі

Що стосується України, то перша друкарня була заснована у 1573 році у Львові. Її засновником був майстер друкарської справи Іван Федоров. А вже через 28 років, у 1601 році, перша друкарня з’явилася у Панівцях, неподалік міста Кам’янець-Подільський. Очолити друкарню запросили майстра, що знав друкарську справу з Вільни — Вавржинеця Михайловича. Але друкарня у Понінках пропрацювала всього лише десять років. Лише через два сторіччя на Поділлі були створені нові друкарні. 

У 1795 році відкрили російську друкарню у Могилеві-Подільському, а через сім років вже функціонувала друкарня в Кам’янці-Подільському. Поступово друкарні почали з’являтися у багатьох містах губернії. Щоправда, тільки три друкарні вважалися великими. 

У Проскурові у 1890 році функціонувало дві друкарні та одна літографія. Через двадцять років у місті вже працювало 7 типографій і літографій. Найбільшою і найстарішою вважалася друкарня «Енергія», яка заснована у середині ХІХ століття.

У 1921 році радянська влада націоналізувала друкарні в Проскурові і замість семи з’являється одна державна. Через роки вона стала називатися Хмельницькою міською друкарнею, яка друкувала етикетки та газети. Що стосується книг, то у обласному центрі лише наприкінці минулого століття почали з’являтися потужні поліграфічні підприємства.

Зокрема, у 1975 році у Хмельницькому було  засноване видавництво “Поділля”.

Сучасне суспільство все менше читає паперових книг, журналів, газет, адже ми живемо у період інформаційного прогресу. Коли замість книги до рук беруть телефон чи планшет. Всю необхідну інформацію можна прочитати на екрані гаджета. Більшість газет перейшли на електронну версію та не друкуються на папері.

 Разом з тим, важко уявити життя без друкованих книг, зошитів у школах, коледжах, інститутах. Поліграфія активно друкує брошури, флаєра, банера тощо. Особливо, збільшується кількість друкованих видань у період виборчої кампанії. Саме перед виборами кожна політична сила, кожен кандидат згадує, що найкраще людям старшого віку донести свою програму, позицію через друковане слово. 

Сподіваємося, наш матеріал був для вас пізнавальним і ви зробили відповідні висновки.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.