Неділя, 7 Липня, 2024

Меджибізька фортеця – місце, в якому оживає історія

Меджибіж – невеличке селище, розташоване в Хмельницькому районі Хмельницької області. Незважаючи на незначні розміри, воно досить відоме, причому не лише на території України. Річ у тім, що тут знаходиться могила засновника хасидизму Ісраеля Баал Шем Това, і щорічно сотні його послідовників з усього світу влаштовують сюди паломництва. А ще в Меджибожі розташована відмінно збережена фортеця, і саме про неї піде мова далі на khmelnytskyi-future.

Трохи про виникнення Меджибізької фортеці

Є відомості, що перше укріплене поселення на цій території існувало вже в XI столітті. А ось кам’яний замок для захисту від монголо-татар побудувало Велике князівство Литовське в 1362 році.

Після цього, майже 200 років потому, гетьман Синявський зайнявся реконструкцією, добудовою нових укріплень, кутових башт і житлових приміщень. Перетворив фортифікацію на свою резиденцію, і Меджибізька фортеця, нарешті, набула знайомого нам вигляду.

Довгий час фортеця і селище входили до складу земель Польської корони, потім ними володіли козаки і навіть турки та татари. Все це трохи позначилося на внутрішньому вигляді, а ось зовнішність замку залишалася незмінною – неправильний трикутник з потужними стінами і кутовими баштами, що виступають за лінію стін.

У 1850-х роках замок і всі його будівлі частково реконструювали і вкрили вапняним розчином за наказом дружини імператора Миколи I. Тоді ж у кімнати і коридори замку додали ліпнини та розписи, а кріпосні стіни прикрасили псевдоготичними зубцями. Усе це подарувало фортифікації її звучну назву – фортеця “Білий лебідь”.

Історичні особистості в Меджибізькому замку

За свою історію фортеця і поселення досить часто змінювали власників. З цим фортифікаційним спорудженням пов’язані одразу кілька відомих історичних персонажів, таких як:

  • Богдан Хмельницький. Замок кілька років знаходився в руках козацького війська, і сам гетьман неодноразово його відвідував.
  • Трансільванський князь Дьєрдь II Ракоці. Ховався на території фортеці від козаків.
  • Дорошенко. Саме його козаки разом з татарською ордою відбили замок у Речі Посполитої.
  • Тарас Шевченко. Він відвідав фортецю в 1846 році під час археологічної експедиції. Власник замку, граф Станіслав Потоцький, зустрівся з поетом і дозволив дослідити будівлю та її околиці. Пізніше, під враженням від краси замку, Шевченко написав вірш “Заступила чорна хмара”.

Також за свою історію фортеця встигла побути військовим поселенням, складською територією і навіть маслозаводом.

Легенди фортеці “Білий Лебідь”

Як і всі стародавні фортеці, “Білий Лебідь” оповитий безліччю легенд. Причому тут кожен знайде історію собі до душі – від романтично-сумної до моторошної та похмурої. Прогулюючись замковими підвалами, екскурсоводи просто обожнюють розповідати вразливим туристам різні місцеві байки про привидів і скарби. Ось лише кілька з них:

  • Біла Дама. Це історія про нещасливе кохання та деспотичного чоловіка. Один з перших власників замку застав свою дружину з коханцем, за що спершу стратив його на очах у дівчини, а потім замурував її живцем в одній зі стін. Відтоді, як говорить легенда, її дух не може знайти спокій. Кажуть, що її можна зустріти біля тієї самої стіни, де її замурували, або на оглядових вежах замку.
  • Чорний монах. Згідно з легендою, Чорний монах був домініканцем, що жив у фортеці в середньовіччі. Він був ревним служителем віри та справжнім тираном щодо грішників. Інші монахи та незадоволені жителі замку організували змову, схопили його та вбили. Але перед смертю він прокляв їх і всіх грішників. Відтоді його дух блукає фортецею і поруч, переслідуючи всіх, у кого є грішні думки і бажання.
  • Підземні тунелі та скарб. Історії про меджибізькі підземні тунелі точно заслуговують окремої статті. Однією з найвідоміших є легенда про скарби, заховані десь глибоко під землею. Вважається, що під час облоги або набігів жителі фортеці та її власники ховали свої багатства в підземних ходах. Багато шукачів пригод і мисливців за скарбами намагалися знайти ці скарби, але поки безуспішно.

Реальне підтвердження цим історіям знайти буде доволі складно, але атмосферності прогулянці по замку вони точно додають.

Трохи фактів про фортецю в Меджибожі

Меджибізька фортеця входить до 10 найзначніших українських пам’яток, є Державним історико-культурним заповідником і повноправним членом Європейського культурного маршруту FORTE CULTURA.

Знаходиться замок на пагорбі, і його видно одразу ж при в’їзді в селище. Він розташований на трикутному мисі між річками Південний Буг і Бужок. До речі, саме вони дали назву населеному пункту. Меджибіж – означає знаходиться між Бугами.

Комплекс замкових споруд Меджибізької фортеці складається з:

  • трьох башт
  • двох замкових корпусів
  • церкви
  • чотирьох службових приміщень
  • фортифікаційних стін
  • виїзного мосту у вигляді арки

На території фортеці-музею розташовані чотири експозиції: етнографічна, історична, художня і меморіальна. Остання присвячена жертвам Голодомору в Хмельницькій області.

Відвідати замок можна з екскурсією або самостійно. Дістатися найпростіше з Хмельницького. Від обласного центру досить часто ходять автобуси в цьому напрямку. Особливо цікаво побувати тут під час проведення історичних і тематичних фестивалів.

Звуки волинки, лицарські бої, середньовічні костюми учасників, тир з луками і арбалетами та ринок товарів ручної роботи додають колориту. Фортеця оживає і з радістю зустрічає гостей.

Гарної вам подорожі!

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.