Субота, 27 Квітня, 2024

Хмельницький обласний художній музей – сучасний простір та велика колекція робіт видатних митців

Хмельницький обласний художній музей – унікальний музей, який обрав інноваційну колекційну концепцію. ХОХМ – це більше, ніж просто музей в академічному розумінні. Це спільний культурний простір, в якому беруть активну участь не лише музейні професіонали, але й усі творці та споживачі, які зацікавлені у сучасному культурному продукті. ХОХМ завжди позиціював себе як музей з ширшою перспективою. Національні та глобальні мистецькі процеси мають більший вплив на їхню діяльність, політику та стратегію, ніж локальна мистецька діяльність. Музей пишається своєю інклюзивністю та відкритістю, а також прагне бути культурним центром, який приймає різноманітні культурні, мистецькі, соціальні, релігійні, етнічні, гендерні та політичні погляди. Тож не дивно, що у сучасному світі мистецтво відіграє все більшу роль як потужне джерело нових цінностей і спільних сенсів. Далі на khmelnytskyi-future

Яка історія створення Хмельницького обласного художнього музею?

Хмельницький обласний художній музей відносно молодий заклад культури порівняно з іншими музеями України. Його заснували 2 січня 1986 року. Заклад культури мав площу 700 квадратних метрів та знаходився у так званому “мурованому” будинку, побудованому у 1903 році для Проскурівського відділення Індустріального банку Росії, на центральній вулиці міста Хмельницького. Ця будівля була характерною рисою архітектури раннього Проскурова кінця 19 століття. Музейні професіонали зібрали художню колекцію з робіт митців 20 та 21 століть.

Колекція музею є однією з найбільших і репрезентативних в Україні – понад 7000 творів та близько 1200 художників. Виклики, зумовлені швидкими змінами сучасного часу, змусили критично переглянути імідж музею як соціокультурної інституції. Основним завданням музеїв є виключно збереження матеріальних пам’яток культурної спадщини. Подолавши деяку інституційну стагнацію та економічний занепад, ХОХМ зарекомендував себе як музейний центр і сучасну культурну платформу. 

У колекції музею роботи видатних українських митців

На початку 1990-х років пройшло розуміння, що самобутньою інституція може стати тільки збираючи, досліджуючи та експонуючи сучасне українське мистецтво: живопис, скульптуру, нові види мистецтва українських художників.

Колекція музею багата творами видатних митців сучасності, серед яких лауреати Національної премії України імені Т. Шевченка: Іван Гончар, Андрій Антонюк, Феодосій Гуменюк, Іван-Валентин Задорожний, Опанас Заливаха, Іван Марчук, Любомир Медвідь, Іван Остафійчук, Віктор Гонтарів, Микола Малишко, Андрій Бокотей. Перлиною музейної колекції декоративно-прикладного мистецтва є 24 розписи лауреатки премії 1966 року, народної художниці Марії Примаченко.

Нефігуративний напрямок презентований мальованичими полотнами Тіберія та Ілони Сільваші, Марка Гейка, Олександра Животкова, Миколи Кривенка, Петра Лебединця, Анатолія Криволапа, Василя Бажая, Світлани Юсім, Володимира Стрельнікова, Володимира Цюпка та іншими. Широко представлена львівська художня школа – Роман та Маргіт Сельські, Карло Звіринський, Роман Жук, Михайло Ліщинер, Олег Мінько, Зиновій Флінта, Петро Маркович, Борис та Ніна Буряки та інші. Живописне Закарпаття презентовано роботами Федора Манайло, Йосипа Бокшая, Ірини Беклемішевої, Андрія Коцки, Гаврила Глюка, Едіти і Миколи Медвецьких та інші.

Елементи одеського нонконформізму представлені роботами – Віктора Маринюка, Людмили Ястреб, Валерія Басанця, Володимира Кабаченка, Євгена Рахманіна та інших. У колекції ХОХМ Хмельниччину презентують Михайло Андрійчук, Людмила, Микола, Богдан й Оксана Мазури, Олександр Гуменчук, Михайло Ніколаєв, Олександр Антонюк та інші. Окрім мальовничих полотен у фондах є певна кількість робіт професійної кераміки: композиції Романа Петрука, Ольги Безпальків, Уляни Ярошевич, Ярослави та Ярослава Мотик, Інни Туманової-Єршової, Ганни Лисик, Володимира Хижинського, Неллі Ісупової та інших.

У колекції також зберігаються сотні малюнків, виконаних олівцем, тушшю, аквареллю, пастеллю, а також велика кількість друкованої графіки українських художників, серед яких Оксана Павленко, Леопольд Левицький, Олена, Георгій та Сергій Якутовичі, Олександр Аксінін, Роман Романишин, Ігор Подольчак, Павло Маков, Фелікс Кідер, Тетяна та Володимир Бахтови, Оксана Стратійчук та інші. Серед надходжень останніх років – твори міжнародно визнаних митців: Алли Горської, Олександра Дубовика, Олександра Ройтбурда, Віктора Покиданця та інших. 

Хмельницький обласний художній музей – це простір нового формату

Місія музею – збирати мистецькі твори та інформацію про мистецтво, зберігати та охороняти мистецькі роботи у фондосховищах та виставкових залах, проводити дослідження та виставки, оприлюднювати та поширювати інформацію, демонструвати твори, архівувати. Адміністративно-господарська діяльність спрямована на підтримку та розвиток інфраструктурних можливостей музею. Дотримування обраної стратегії вимагає як модернізації матеріально-технологічних можливостей, так і дослідження, розробки та впровадження нових методів і засобів роботи. Серед них – підвищення власних економічних показників, партнерська співпраця, фінансування, маркетинг, цифровізація колекції, онлайн-діяльність, кураторські та освітні ініціативи, комунікація та поширення інформації. Місія музею — об’єднати людей із досвідом у різних сферах, щоб поділитися сучасним мистецтвом з публікою.

ХОХМ – це простір для зустрічей, взаємного натхнення та роздумів. У 21 столітті музеї сучасного мистецтва стають місцями, де відбувається діалог між глядачами та роботами, глядачами та художниками, глядачами та глядачами, де сучасне мистецтво оживає та набуває нового значення. Тут відвідувачі отримують нові знання та досвід, розуміють локальне та глобальне та допомагають широкій аудиторії краще знати та розуміти митців. Сучасне мистецтво – це простір, де панує вільне художнє вираження та філософські концепції. ХОХМ – це місце, де генеруються, підтримуються та реалізуються креативні ідеї, створюються справжні культурні продукти, надаються послуги у нових формах та способах, відбувається обмін досвідом та неформальна освіта. Це простір синергії, де ми можемо отримати переваги та створити партнерство. 

Хмельницький обласний художній музей визнаний нагородами міжнародного рівня

У 2023 році художній музей отримав почесну відзнаку. Вручення відбулось під час престижної міжнародної музейної премії “ZIVA Award-2023”. Заклад нагородили відзнакою “Герої культури слов’янської спадщини” у Братиславі під час Форуму слов’янських культур. Участь у заході взяли представники галузі культури з України, Словаччини, Чехії, Польщі, Словенії, Хорватії, Чорногорії, Північної Македонії, Болгарії. Форум був присвячений створенню нової моделі співпраці й комунікації задля побудови культурно-інформаційного простору слов’янського світу. Цю визначну відзнаку ХОХМ отримав разом з шістьма українськими музеями. Також портал “Zruchno.Travel” опублікував список прогресивних артмайданчиків України. Серед них відомі в Україні галереї та артцентри. Також до переліку потрапив Хмельницький обласний художній музей. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.