Залізничний вокзал — це перше, що ми бачимо, приїжджаючи кудись і виходячи з поїзда. Це як ворота в місто або особняк — вони вже з перших хвилин говорять нам про те, хто тут живе, чим займається, і наскільки успішно у нього йдуть справи. Далі на khmelnytskyi-future.
Історія виникнення та особливості архітектури Хмельницького вокзалу
Хмельницька станція зовсім не юна, як може здатися на перший погляд. Її сучасний вигляд пояснюється тим, що будівлю багаторазово реконструювали і навіть перебудовували. Вперше вокзал був відкритий у 1871 році і називався так само, як і місто в ті часи — Проскурів. Сталося це після того, як на південній околиці міста запустили в роботу залізницю, що зв’язує Жмеринку і Волочиськ.
Спочатку будівля Проскурівського вокзалу — це кілька невеликих одно- та двоповерхових споруд, пов’язаних між собою. Симпатичні ступінчасті дахи, великі квадратні вікна, горищні приміщення та пічні труби у характерному для того часу архітектурному стилі еклектики з елементами неоготики.
Судячи зі збережених зображень старої вокзальної будівлі, до елементів неоготики можна сміливо віднести:
- Фасади. Фасад будівлі прикрашений цегляною кладкою з декоративними елементами, що характерно для неоготичного стилю.
- Віконні прорізи. Вікна мають стрілчасту форму, яка характерна для готики. Ця форма вікон була популярна в європейській середньовічній архітектурі і використовувалася в неоготиці.
- Декоративні фронтони. Зубчасті фронтони на верхній частині будівлі також належать до готичного стилю. Вони надають будівлі цікавого вигляду і роблять її більш виразною.
- Матеріали. Червона цегла також є ознакою неоготичної архітектури. Цей матеріал був широко доступний, і часто з нього виготовляли саме детально опрацьовані фасади.
Будівництво залізничного вузла провели трохи за містом, на болотистому пустирі, і незважаючи на близькість поштового тракту на Летичів, це було не найзручнішим рішенням для мешканців і гостей міста. Тому, протягом наступних 10-15 років, для комфорту проскурівчан і гостей міста до вокзалу проклали дорогу від центру Проскурова.
Все це стало великим поштовхом для економіки, і вже ближче до 1920-х років містечко Проскурів стало доволі розвиненим і відомим.
Окрема сторінка в історії вокзалу — 1919 рік. Саме в цей час Проскурів став тимчасовою столицею УНР на кілька місяців, і майже три тижні мешканці могли спостерігати на рейках урядовий поїзд. Також звідси велося все державне управління проголошеної республіки.
Окрім цього, очікуючи термінового виїзду за кордон, на території вокзалу проводив час відомий державний діяч і професор Михайло Грушевський.
Реконструкції, руйнування та перебудова вокзалу в Хмельницькому
Як уже згадувалося вище, протягом всього свого існування залізничний вокзал реконструювався кілька разів: розширювалися і добудовувалися приміщення, відкривалися нові зали і ресторани. Пасажирів і поїздів ставало все більше, і такі регулярні добудови стали необхідністю.
А ось повністю перебудували його вже після війни. Під час Другої світової війни основна будівля сильно постраждала, і після звільнення міста від загарбників вокзал ще кілька років перебував в аварійному стані.
Було прийнято рішення звернутися до Києва до архітектурного комітету і запросити у них допомогу в проєктуванні абсолютно нової будівлі. І так, у 1952 році на місці будівлі з червоної цегли у неоготичному стилі виник новий об’єкт зі скла і бетону, а разом з ним і улюблений усіма хмельничанами пам’ятник Богдану Хмельницькому на привокзальній площі. Два роки потому Проскурів змінив назву на Хмельницький.
Хмельницький залізничний вокзал продовжує відігравати велику роль для міста. У 2020 році місцева влада обіцяла провести реконструкцію і модернізацію з залученням приватних інвестицій і державних коштів. Але війна внесла свої корективи в ці плани, і їх довелося тимчасово відкласти. Хочеться сподіватися, що найближчим часом до них обов’язково повернуться.
Успішних вам подорожей!