П’ятниця, 19 Квітня, 2024

Перші українські газети Проскурова

Видання друкованих газет стало можливим завдяки стрімкому розвитку книгодрукування та встановленню поштових зв’язків. Як розвивався випуск українських газет у Проскурові, далі розповість про це детальніше khmelnytskyi-future.

Перша газета в Україні

Сучасне життя важко уявити без друкованої продукції: книги, брошури, газети, репродукції, каталоги, візитки, конверти, флаєра, буклети, рекламні проспекти, календарі, журнали, афіші, листівки та багато іншого. Друкована продукція є обов’язковою для будь-якого бізнесу, виборчої кампанії, навчального процесу. Брошури або каталоги дають змогу споживачеві ознайомитися з рекламною продукцією або потенційним виборцям більше дізнатися про кандидата. І хоча з розвитком сучасних технологій багато друкованої продукції переходить в онлайн, все ж таки Інтернет навряд чи зможе повністю замінити друковані видання.

Перша газета в Україні, про яку є відомості, вийшла у Львові, у 1749 році. Вона називалася «Kurier Lwowski». Відомо, що вийшло лише кілька номерів цього видання. З січня 1776 року у Львові почала виходити газета «Gаzette de Leopol» («Львівська газета»). Її власником та видавцем був шевальє Оссуді. Часопис проіснував лише рік. Зі шпальт цієї газети львів’яни дізнавалися про загальноєвропейські та місцеві новини, інформацію з Наддніпрянської України. Перша в історії газета українською мовою вийшла у 1848 році. Вона мала назву «Зоря Галицька».

Історія друкованої газети у Проскурові

Процес українізації Проскурова (теперішній Хмельницький) було запущено від час Української революції 1917-1920 років. Серед багатьох важливих подій цього періоду варто відзначити і появу перших в історії Проскурова україномовних газет.

1904 рік ознаменував появу першого періодичного видання у Проскурові. Тоді тричі на тиждень виходила газета російською мовою з надзвичайною довгою та важкою для запам’ятовування назвою «Телеграфный бюллетень Проскуровско-Летичевского сельскохозяйственного товарищества торгово-телеграфного агентства Министерства финансов о ценах на сельскохозяйственные продукты на рынках». Видання виходило під редакцією директора-розпорядника Проскурівсько- Летичівського сільськогосподарського товариства Л. Рутковського. Газета не була схожа на звичні для нас видання, адже містила лише інформацію комерційного змісту, розраховану для вузького кола землевласників. Про це йдеться на офіційній сторінці Хмельницького обласного краєзнавчого музею.

Лише за декілька років у Проскурові почали випускати звичні для нас газети та журнали. 18 грудня 1910 року вийшов перший номер Подільського тижневика «Tygodnik Podolski». Видання випускали польською мовою. На сторінках тижневика можна було прочитати про події у країні та світі, різноманітні статті, літературні твори, оголошення та рекламу. Редактором та видавцем Подільського тижневика був місцевий адвокат Стефан Зембружський. Редакція знаходилися у помешканні видавця, у будиночку на вулиці Аптекарській, 39 (тепер – вулиця Проскурівського Підпілля). Тижневик друкували у різних місцевих друкарнях. Однак вже через рік Стефан Зембружський потрапив під тиск імперської поліції. Його почали безпідставно звинувачувати у начебто розповсюдженні інформації антидержавного змісту та відкритті «підпільної польської друкарні». Подільський тижневик припинив своє існування. Останній, 72-й номер видання, вийшов 26 травня 1912 року.

Однак через два роки у Проскурові почали видавати нові газети та журнали. Двічі на місяць випускали суспільно-релігійний журнал польською мовою «Nasza Wies» (Наше Село). Щодня виходила російськомовна газета «Подольский Край». Але з початком Першої світової війни обидва видання припинили своє існування.

Під час Першої світової війни у Проскурові з’явилася і виходила російськомовна газета Проскурівської повітової Земської Управи «Наша Земская Газета». З 1 січня 1915 року її перейменували у «Земскую Мысль», а в 1917 році – на «Свободная Мысль». Останній номер газети вийшов у світ 6 квітня 1917 року.

Протягом 1917-1918 років різноманітні політичні та військові організації, які перебували у Проскурові, інколи друкували газети. Ці видання також були російськомовними і виходили не регулярно.

Перші українські газети в Проскурові

У 1919 році у Проскурові почали видавати перші українські газети. У березні цього року, під час перебування у місті Уряду та Директорії УНР, військове відомство видавало свій офіційний часопис «Новини Інформаційного бюро Армії Української Народньої Республіки».

Газета «Новини. Листок інформаційного бюро Армії УНР», 1919 рік. Фото з офіційної сторінки Хмельницького обласного краєзнавчого музею

Газета «Стрілецька Думка»

Протягом червня-липня 1919 року, під час перебування у Проскурові підрозділів Українських Січових Стрільців, у місті розташувалася Пресова квартира січовиків. Почали випускати газету «Стрілецька Думка». Керував часописом командир Січових стрільців полковник Євген Коновалець, редактором був хорунжий Степан Рудик. Газету випускали тиражем у 4-6 тисяч примірників. Редакція знаходилася у будиночку по вулиці Старобульварній, 18 (тепер – вулиця Героїв Маріуполя).

Газета «Стрілецька Думка», 1 липня 1919 року. Фото з офіційної сторінки Хмельницького обласного краєзнавчого музею

Газета «Голос Села»

Перша україномовна газета місцевих видавців вийшла 28 вересня 1919 року. Цього дня з’явився перший номер часопису Проскурівської повітової селянської спілки «Голос Села». Газету випускали тричі на тиждень. Вона мала значний попит серед читачів. Однак 7 листопада 1919 року внаслідок кризових явищ газету припинили випускати.

Газета «Українське Гасло»

Газета «Українське гасло», 6 липня 1920 року. Фото з офіційної сторінки Хмельницького обласного краєзнавчого музею

6 липня 1920 року відбулася важлива подія у розвитку преси в Проскурові. Цього дня Проскурівська Українська Громада випустила перший номер власного часопису «Українське Гасло». На жаль, це був єдиний випуск видання.

Газета «Український Голос»

В часи Другої світової війни у Проскурові видавалася газета «Український Голос». У Державному архіві Хмельницької області зберігаються підшивки часопису. Перший номер газети вийшов 30 вересня 1941 року. Директор обласного літературного музею Василь Горбатюк дослідив діяльність часопису та долю його редактора. Відповідальним редактором видання був бургомістр Мирослав Ліщинський.

За словами Василя Горбатюка, кожен номер «Українського Голосу» був спрямований на те, щоб спонукати читача долучитися до боротьби за свободу та пробудити патріотичні почуття.

У фондах Музею історії міста Хмельницького зберігається новорічний номер газети «Український Голос». Цей номер вийшов у четвер, 1 січня 1942 року. Про це повідомляється на сайті Музею історії міста Хмельницького.

На першій шпальті вгорі, посередині, можемо побачити над назвою видання «Український Голос» гасло «Слава Україні!». По центру – малюнок-прапор, на якому гасло «Ще не вмерла Україна!», далі стаття «Що таке націоналізм». У колонці зліва розміщено вірш А. Задуми, який називається «Віншую друзів бойових». Далі нижче – вітання редакції «Українського Голосу» з початком другого року її видання та з Новим роком. Наприкінці привітання – заклик «Хай живе вільна українська преса!». У п’ятій колонці справа «Повідомлення Верховного Командування Німецьких Збройних Сил», в якому йшлося про стан на фронтах від Мурманська до Північної Африки.

Новорічний номер газети «Український голос», який зберігається у фондах Музею історії міста Хмельницького

Друга світова війна зробила свій вплив на розвиток періодичних видань. Радянська влада підпорядкувала періодику своїм ідеологічним засадам. Однак видавнича та публіцистична діяльність ОУН і УПА протягом 40-50 років ХХ ст. допомогла зберегти національно-державницькі ідеї серед української спільноти.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.