П’ятниця, 29 Березня, 2024

Історія мікрорайону Гречани 

Хмельницький відносно молодий обласний центр, але у нього є своя історія, яку варто знати. Адже без минулого немає майбутнього, тому аби було щасливе завтра, варто вивчити “сторінки минулого”. Ми вже знайомили наших читачів з історіями вулиць, мікрорайонів та як розвивався Проскурів у минулому столітті. Сьогодні ми поговоримо про історію мікрорайону Гречани. Це популярна частина міста у якій живе та працює багато хмельничан. Більше інформації про цей район читайте на сторінках сайту khmelnytskyi-future.com.ua.

З старовинного поселення в мікрорайон міста

Хмельничани знають, що більшість мікрорайонів в Хмельницькому це колишні села, які з часом приєдналися до обласного центру. Гречани не є виключенням. Взагалі, це старовинне поселення, яке вперше письмово згадали у XVI столітті. Але тоді воно носило назву Reczana. Згодом, село почали називати Гречани і в середині XVII воно разом  із такими населеними пунктами як: Лезнево, Шаровечка, Олешин, Заріччя, Мацківці входили до складу Плоскирівського старостату. 

Історія Гречан буремна, над ними панували, як турки, так і поляки. До прикладу, у 1700 році пан Томаш Йозеф Замойський розпочав переселення селян Мазовії, мазурів на подільські землі, якими він володів. Таким чином в Плоскреві та навколишніх населених пунктах з’явилися мазури. Більшість переселенців поселили у Гречанах, які були практично спустошеними. Гречани за допомогою людей поступово відновилися і у селі у середині XVIII століття почали працювати млин, ґуральня та корчма.

Сухий закон у Гречанах

Часи змінювалися і у XIX столітті Гречани почали належати поміщикові Сергію Нахімову. Чоловік жив та працював в Москві, проте літо любив проводити у своєму Гречанському маєтку. Потрібно зазначити, що Сергій Нахімов мав юридичну освіту та мав авторитет у Москві, а його товаришем був Лев Толстой. Також Нахімов різними способами підтримував, освіту, медицину та боровся з алкоголізмом. Чоловік сам не вживав алкоголь та забороняв це робити членам своєї родини. Крім того у власному маєтку в Гречанах закрив корчму та ввів  “сухий закон”. А ще на в’їзді у село стояла варта, яка не допускала до населеного пункту людей на підпитку.  Також за кошти Сергія Нахімова проводилися різноманітні лекції на яких розповідалося про згубний вплив алкоголю. 

Польська культура в Гречанах

У Гречанах у 1927 році була створена сільська рада. На той момент у населеному пункті проживало 3656 особи, в тому числі 3408. Відповідно на території Гречан мешкало всього 187 українця, а також 53 росіянина. У селищній раді було обрано 52 депутати ( 51 поляк і 1 українець). Додамо, що адміністративна та ділова кореспонденція велася польською мовою.

У 1926 році у Гречанах була збудована католицька капличка, яка з часом перетворилася на костел Святої Анни. А через три роки жителі села за власні кошти побудували Народний Дім де функціонувала трирічна польська школа. А ще у Народному домі був осередок польської культури. 

У 1935 році Гречанська польська рада була ліквідована, а частину селян (переважно поляки) було виселено до Казахстану. На новому місті колишні мешканці Гречан створили новий населений пункт і назвали його Новогречановка. 

Залізниця – важливий об’єкт Гречан  

У 1913 році життя Гречан змінилося, а все через будівництво залізничної станції та паравозного депо. З цього часу Гречани почали відігравати важливу роль в регіоні, а особливо у часи війни. Під час Першої світової війни у 1915 році бомби летіли саме на Гречани. У час революції в гречанському депо була організована Гречанська Червона гвардія, ремонтувалися червоноармійські бронепотяги.  

Героїчно себе повели жителі Гречан під час Другої світової війни. Село було в окупації, проте підпільники знали свою роботу: проводили деверсії, ламали техніку, зривали рух поїздів тощо.  

Популярний мікрорайон обласного центру

Гречани – житловий мікрорайон Хмельницького. Населений пункт приєднався до меж міста у 1946 році. У мікрорайоні є Ближні та Дальні Гречани. Таким чином місцеві умовно розділили район. 

Інфраструктура у мікрорайоні Гречани почала розбудовуватися у 50-60-х роках минулого століття. У цей період почали будуватися багатоповерхівки, лікарня, стадіон, парк. Згодом (70-80- роках) починається будівництво Ближніх Гречан. Свою роботу розпочали заводи “Термопластавтомат” та “Нива”. Головною вулицею стає Курчатова. У 2021 році її переіменували на вулицю Романа Шухевича. 

Потрібно зазначити, що мікрорайон досить великий та має 24 вулиці і 13 провулків. Історія створення деяких вулиць у Гречанах: 

  • Вулиця Вишнева. Була створена ще коли Гречани не входили до складу Хмельницького. Тут переважно розташовані приватні будинки.
  • Вулиця Вокзальна. Також була створена ще за часів села. Вулиця отримала таку назву у 20-х роках минулого століття та пролягає від вулиці Проскурівського підпілля через приватні будинки Ближніх Гречан. 
  • Вулиця Волочиська. Вона розташована у Дальніх Гречанах, була сформована під час будівництва станції депо. Вулиця отримала свою назву через те, що пролягає вздовж Волочиського напрямку. 

Підприємства у мікрорайоні 

У радянські часи у мікрорайоні працювало багато підприємств, які забезпечували роботою жителів Гречан і не тільки. Проте більшість з них вже давно припинили свою діяльність. Натомість почали діяти нові перспективні підприємства, відкрилося багато швейних цехів.

  • Торгова марка “Насолода” почала свою діяльність у 1996 році. У ті роки це був невеликий кондитерський цех на якому працювало четверо осіб. Продукцію торгової марки куштували напевно всі хмельничани, адже їхні тістечка, тортики та інші десерти смакує не одне покоління. Підприємство розвивається та вдосконалює виробництво і вони можуть похизуватися широким асортиментом – понад 200 найменувань. 
  • ВАТ “Термопластавтомат”. Підприємство було створене у 1968 році і вони єдині в країні виробляють термопластавтомати. Також серед продукції є одноразовий посуд, видувні агрегати, газові опалювальні котли тощо.  

Заклади освіти

У мікрорайоні Гречани достатня кількість освітніх закладів. Практично всі знаходяться у Ближніх Гречанах: дитячі садочки № 10, 35, 46, 48, 49. Щодо шкіл, то у мікрорайоні є спеціалізована загальноосвітня школа № 33, а також ЗОШ № 20, 7. 

Додамо, що у 2018 році у Дальніх Гречанах свою роботу розпочав новозбудований дошкільний навчальний заклад. Ця частина міста активно розвивалася, тому хмельничани змушені були возити дітей в інші ДНЗ.

Новий садочок почав будуватися у 2016 році і на його будівництво було виділено 21 мільйон гривень. Навчальний заклад розрахований на 110 дітей. 

Історія рідного краю – це важлива складова у вихованні сучасного покоління. Адже історія допомагає людині стати мудрішою, обізнаною, знати більше інформації як жили предки. За допомогою історії ми можемо планувати своє майбутнє, вчитися на чужих помилках. Історія кожного мікрорайону міста унікальна і її варто знати кожному хмельничанину аби розуміти як жити далі, як будувати плани на майбутнє.

Сподіваємося, наш матеріал був для вас пізнавальним і ви зробили відповідні висновки. А в якому мікрорайоні живете ви? Чи цікаво вам було б прочитати історію вашого мікрорайону? Чекаємо на ваші коментарі у соціальних мережах. 

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.