Вівторок, 17 Вересня, 2024

Від “Титаніка” до “Шарнкорста” – моделі відомих суден розміщені у музеї історичної мініатюри

У Хмельницькому функціонує музей історичної мініатюри. В його експозиції – роботи майстра спорту міжнародного класу з судномоделізму Юрія Гаркавенка та його учнів. Літаки, автомобілі, кораблі та підводні човни – загалом понад пʼятсот моделей-копій техніки представлено у музеї. Відкрили музей з метою залучення більшої кількості молоді до науково-технічної творчості. Музей працює у виставковій залі Хмельницького обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді. Також він входить до туристичного маршруту міста та став його візитівкою. Далі на khmelnytskyi-future

Що відомо про ініціатора створення музею?

Хмельничанин Юрій Гаркавенко – майстер спорту України міжнародного класу з судномоделізму, суддя міжнародної категорії, срібний призер Чемпіонатів світу та Європи, чемпіон України та СНД, автор журналу зі збирання моделей кораблів, який був визнаний одним з кращих у світі. Чоловік займається судномоделюванням майже півстоліття. Він і сам у дитинстві займався в гуртку технічного моделювання. Під впливом цього захоплення попросився служити на флот. Під час строкової служби був старшиною морських електриків-дизелістів на ескадреному міноносці. Після армії працював керівником клубу юних техніків. Згодом почав виготовляти макети кораблів. Так судномоделізм став для Юрія Володимировича захопленням на все життя. 

До створення музею Юрій зберігав усі колекції спочатку вдома, а згодом у мінімузеї

До відкриття музею Юрій створив імпровізований мінімузей. На стендах розмістив близько двох тисяч копій суден різних модифікацій та часів – підводних човнів, морська авіація, військова техніка, яка знаходилася на суднах. Решта моделей залишалась у коробках. Над копією американського парусника “Конститушн” судномоделіст працював майже рік. Парусник завдовжки 80 метрів, оснащений додатковими парусами для пришвидшення ходу, бо 150 років тому вів боротьбу з контрабандистами. Його копія виконана у масштабі 1:100. З нею Юрій Гаркавенко став срібним призером чемпіонату Європи у Гданську у 2003 році. А зі стендовою моделлю найбільшого корабля Другої світової війни – японського лінійного крейсера “Ямато”, хмельничанин здобув срібну медаль чемпіонату світу. Спершу його захопила конструкція судна та його історія.

Наприкінці Другої світової війни американські літаки вишиковувались у чергу, щоби його потопити. Вони скинули 22 торпеди, і тільки тоді його потопили. А от великий човен китайського адмірала Чінхо “Джонка”, на якій той здійснив кругосвітню подорож задовго до того, як на такі мандрівки наважилися європейці, від носа до корми мав 120 метрів. Його судномоделіст виготовив у масштабі 1:72. Ця модель отримала приз глядацьких симпатій на чемпіонаті України у Броварах. Щороку судномоделіст бере участь у національних та міжнародних змаганнях – і зі стендовими, і з ходовими копіями суден і підводних човнів. І ще жодного року не повертався до Хмельницького без нагороди. Корабель зі склотканини, поліефірної смоли та латуні – точна копія німецького броненосного крейсера “Шарнкорст”. Він став легендарним ще під час Першої світової війни після гучної перемоги у морській битві біля Корнеле. Тут і башти головного калібру, і протимінні гармати, і шлюпки на палубі. Також Юрій створив модель японського міноносця “Кага”. У 1941 році корабель здійснив напад на Перл-Харбор. Конструкція цього військового судна найскладніша і відтворена з максимальною точністю.

Серед десяти тисяч деталей – фальшборти, контрфорси, гальмівні сітки, рубки, шлюпки і навіть люки. Крім металевих щогл – все зроблено з картону і у цьому унікальність моделі. Всі моделі виконані автором бездоганно. На баркасиках суден видно навіть все всередині і можна зняти надбудови. А на літаках стоїть скло і видно у кабіні пілота. Серед військових кораблів, торпед та підводних човнів є навіть грецька бойова галера – судно другого століття до нашої ери.

Судномоделіст разом з учнями створює макети всесвітньо відомої техніки

Юрій створив модель судна “Титанік”. Вона будувалася у 2006 році спеціально для чемпіонату України зі стендового суднобудування. Майже рік часу потрібно було Юрію для виготовлення мініатюри. Адже тоді було мало інформації і здебільшого модель створювалась за кадрами фільму. Тоді “Титанік” Юрія Гаркавенко визнали найкращою мініатюрою з-поміж інших. Що стосується українських зразків озброєння — це мініатюри літака Ан-12, бойової машини піхоти БМП-2, танка Т-72, підводного човна “Запоріжжя”, легендарного Ан-225 “Мрія”, а також трофейний російський бронеавтомобіль “Тигр”.

У музеї представлені власні роботи Юрія та вироби його вихованців. Це моделі повітряних та морських суден, військова техніка та автомобілі різних епох. У музеї фактично виставлені усі моделі різних періодів від початку першого століття до сьогодення. Всього у музеї понад 300 експонатів історичної мініатюри. Їх виготовляють з дерева, пластику та паперу. Майже половина представлених робіт перемагала на всеукраїнських та міжнародних змаганнях з судномодельного спорту. За словами засновника музею, Україна на таких змаганнях демонструє найкращі результати та українці завжди повертаються з медалями. Вже у перший день роботи музею після відкриття, він справив справжній фурор. Було дуже багато відвідувачів, серед яких діти, яким дуже сподобалась ця виставка. Реагують маленькі відвідувачі по-різному. Є діти, що пробігають. Є такі, що розглядають кожен корабель. Їм цікаво, з чого він складається, чи це вітрильник, чи авіаносець. Здебільшого маленькі відвідувачі полюбляють авіаносці, бо це великі кораблі, і на ньому ще є літачки. Однією з важливих ідей роботи музею є популяризація науково-технічних видів гурткової роботи, видів спорту між дітьми, учнівською молоддю, дітьми ВПО, дітьми з особливими освітніми потребами. Музейну експозицію поповнюють новими виробами Юрія Гаркавенка та його вихованців.

Як створюють моделі відомих суден?

Робота починається з вибору моделі та пошуку необхідної інформації. Це чи не найскладніший етап, оскільки вся подальша робота будуватиметься на основі знайдених відомостей. Особливо важко з моделями давніх часів, адже їх креслення немає. Та й взагалі гарні креслення – дефіцит. З сучаснішою технікою простіше – є фото, які можна знайти в інтернеті. За ними й будується мініатюра. Свої знання та премудрі секрети Юрій Гаркавенко передає вихованцям судномодельного гуртка, який очолює вже понад 30 років. Будуючи моделі, діти набувають різноманітні знання, уміння та навички, знайомляться з військово-морською справою, суднобудуванням, основами математики і фізики, креслення і геометрії. На заняттях в гуртку вихованці вчаться працювати з інструментами, матеріалами і верстатним устаткуванням, виготовляють сучасні моделі суден різного класу і призначення, проводять ходові випробування моделей.

Судномоделювання для майстра одночасно є медитацією, захопленням, хобі та роботою. Аби популяризувати своє ремесло, Юрій почав самотужки випускати журнал картонних моделей кораблів. На міжнародному форумі спеціалізованих видань, цей посібник визнали одним з найкращих у світі. Його особливість у тому, що всі креслення не просто паперова модель, яка десь на щось схожа, а реконструкція корабля, максимально наближена до реального. Абсолютно усі експонати музею вражають філігранною роботою, бездоганними знаннями історії світу, зокрема й мореплавства та кораблебудування. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.