Цього тижня у Хмельницькому презентують проєкт «Вони любили наше місто. А ти?». Захід відбудеться у п’ятницю, 9 липня, на вулиці Проскурівській, біля міського Будинку культури. Перша історія в рамках проєкту буде стосуватися Бориса Шильмана. Далі розповість про це детальніше khmelnytskyi-future.
Стріт-арт проєкт «Вони любили наше місто. А ти?»
Хмельничанам розкажуть про видатних особистостей Проскурова-Хмельницького. У п’ятницю, 9 липня, на вулиці Проскурівській, біля Будинку культури, презентують стріт-арт проєкт, який називається «Вони любили наше місто. А ти?». Захід розпочнеться о 16:00.
Мета цього проєкту полягає в тому, щоб ознайомити містян з видатними постатями, які колись жили у Проскурові-Хмельницькому. Усі бажаючі матимуть змогу більше дізнатися про історію рідного міста.
Цикл заходів розпочнеться з розповіді про Бориса Шильмана – власника театру у Проскурові. Хмельничани матимуть змогу довідатися про життя Бориса Шильмана та функціонування першого театру у Проскурові.
Відвідувачі зможуть також ознайомитися з книжково-ілюстративною виставкою «За лаштунками проскурівського театру». У рамках проєкту презентують фотовиставку «Старе – нове місто». Цього дня буде представлена виставка фотографій Леоніда Западенка «Старий Проскурів». Крім того, на хмельничан чекатимуть тематичні фотозони, цікаві розваги, невеличкий концерт та театралізований екскурс.
Стріт-арт проєкт є складовою програми розвитку Хмельницької міської територіальної громади у сфері культури на 2021-2025 роки «Нова лінія культурних змін».
Театр Шильмана
Театр Шильмана знаходиться на вулиці Проскурівській, 43. З 1960 року – це міський Будинок культури. Колись на сцені театру виступали державні, військові та культурні діячі. Це – перший театр Проскурова. Свою роботу він розпочав у 1892 році. Це одна з найстаріших на визначних пам’яток архітектури місцевого значення минулого століття. Про це повідомляє управління культури і туризму Хмельницької міської ради.
Будівля театру була дерев’яною і не обладнаною належним чином. Через це відомі театрали не мали бажання приїжджати до Проскурова і виступати на сцені театру. Тому Борис Шильман вирішив збудувати нову будівлю театру, яка запрацювала у 1907 році. Згодом ця споруда стала культурним осередком міста. Тут активно вирувало мистецьке життя, а свої найкращі вистави демонстрували колективи з Києва та Одеси. У театральному дворику діяв готель для акторів з інших міст та країн, а також працював затишний ресторан.
У 1919-1920 роках у театрі Шильмана проводилися засідання Уряду УНР та Директорії. У 1920 році театр націоналізувала радянська влада. Тут влаштовували партійні заходи, мітинги, пленуми, сесії. У 1925 році будівлю передали колективу Українського державного драматичного театру.
Тепер приміщення колишнього театру Шильмана використовується як міський Будинок культури. Тут проводяться театральні вистави, концерти, соціальні акції, виступають команди КВК тощо.