Субота, 27 Квітня, 2024

Історія Проскурівської поштово-телеграфної контори

У Хмельницькому є чимало красивих будівель зі своєю історією. Одна з таких – Проскурівська поштово-телеграфна контора. Вона зафіксована на поштовій картці початку ХХ ст. У радянські часи поштово-телеграфна контора перебувала у відомстві державних установ. Двоповерхова споруда збереглась і до наших днів. Будівля знаходиться за адресою: вулиця Героїв Майдану, 64. Історія Проскурівської поштово-телеграфної контори буде цікава як хмельничанам, так і туристам. Далі про це на khmelnytskyi-future.

Проскурів на старих поштівках

Джерело фото: сторінка КЗК “Хмельницький обласний краєзнавчий музей” у соцмережі

Чергова реформа поштового відомства відбулася у 1885 році. У цей період широко розповсюджували новий вид зв’язку – телеграф. Внаслідок цього вирішили об’єднати поштові і телеграфні установи. Завдяки цьому виникла розгалужена мережа принципово нових закладів зв’язку. Зокрема, поштово-телеграфні контори створили у містах та великих містечках, а а поштово-телеграфні відділення або прості поштові відділення – у невеличких містечках та великих селах. Про це йдеться на офіційній сторінці Хмельницького обласного краєзнавчого музею.

У Проскурівському повіті розпочали свою діяльність такі установи зв’язку:

  • у Проскурові, Чорному Острові та Ярмолинцях – поштово-телеграфні контори;
  • у Сатанові, Фельштині, Тарноруді – поштово-телеграфні відділення;
  • у Кузьмині та Миколаєві – поштові відділення.

На початку 1880-х років Проскурівська поштово-телеграфна контора розташовувалась на вулиці Кам’янецькій, поблизу теперішнього торгового центру «Либідь Плаза». Згодом через місто проклали залізницю, а пошту перемістили ближче до неї, а саме в невеличку будівлю на вулиці Мільйонній (тепер – вулиця Героїв Майдану) та переїзду, що веде до мікрорайону Дубове. Цікаво, що цей переїзд невдовзі отримав назву «Поштовий». Про цей факт пам’ятають чимало хмельничан старшого віку.

Однак вже на початку ХХ століття площі приміщення поштово-телеграфної контори не вистачало для забезпечення ефективної діяльності установи. Тому було вирішено побудувати велику цегельну двоповерхову будівлю. Ініціатором будівництва споруди став тодішній начальник контори, колезький радник Іван Олександрович Восходов. Він очолював проскурівську пошту з 1898 року. Протягом 12 років Іван Олександрович керував роботою пошти і мав великий авторитет та повагу у місті.

У 1921 році, після того, як у місті почала панувати радянська влада, замість поштово-телеграфної контори створили поштамт. Він знаходився на тій самій вулиці Мільйонній, однак в будинку №38, який був ближче до центру міста. Щодо колишньої будівлі поштово-телеграфної контори, то вона перейшла у комунальну власність. Її почали використовувати різні державні відомства. Також вважають, що протягом певного періоду часу тут розміщувалася повітова Надзвичайна комісія.

Поштово-телеграфна контора і сучасність

Сучасна споруда нагадує невеличкий палац і привертає увагу перехожих своєю красою. Будинок Проскурівської поштово-телеграфної контори вважається одним із найгарніших символів старого міста. Будівля пофарбована у яскравий колір та вражає оригінальним декором. Фасад споруди перебуває у хорошому стані та зберігся до теперішнього часу без перебудов. Над входом до будівлі розташований кований напівкруглий балкон.

Будівля має охоронний статус “Пам’ятка архітектури місцевого значення”. Станом на 2023 рік тут знаходиться обласний військовий комісаріат. Теперішні господарі будівлі підтримують її у чудовому стані. На території, де знаходиться приміщення військового комісаріату, ростуть дерева.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.