Неділя, 15 Вересня, 2024

Історія ратуші в Кам’янці-Подільському 

Кам’янець-Подільський обожнюють туристи. Це місто славиться красивими локаціями, визначними пам’ятками архітектури, стародавніми будівлями. Будинок польського магістрату або ратуша розташований в центральній частині міста. Це прекрасна будівля, яка приваблює гостей Кам’янця. Сьогодні ми більше поговоримо про цей туристичний об’єкт. Докладніше про ансамбль ратуші колишнього польського магістрату читайте на сторінках сайту khmelnytskyi-future.com.ua.

Історія створення пам’ятки архітектури 

Достеменно невідомо коли була створена ця пам’ятка архітектури. За різними даними ратушу було збудовано в XIV-XVI століттях. Історики зазначають, що спершу будівля була дерев’яною, а вже згодом мурованою. 

До 1793 році в цій споруді засідав польський і українсько-польський магістрат. З 1870 до 1917 років у будинку магістрату знаходилося поліцейське управління, а в підвалах тимчасово утримували затриманих. 

А в 50-х роках минулого століття в ратуші функціонувала пожежна частина. 

У 1967 році в будівлі вперше розмістили музейні експозиції. Вже за часів незалежної України, у 2002 році, місцевий підприємець на першому поверсі будинку відкрив кафе, яке мало назву “Ратуша”. Вже через рік почалася реконструкція споруди, були додані музейні експонати. 

Місце де катували людей

Взагалі ансамбль ратуші колишнього польського магістрату складається з двох частин: двоповерхової споруди та шестиярусної годинникової вежі. Спершу, вони стояли окремо і між ними була відстань у три метри. Проте в 1616 році сталася пожежа і ці будівлі об’єднали в ансамбль.

Є інформація, що в XVII столітті в будинку польського магістрату були розташовані камери для тортур інквізиторського суду. 

Перед балконом ратуші розташоване Лобне місце де в давнину здійснювали вироки. Саме на цьому місці було страчено багатьох «єретиків», здійснювали покарання гайдамаків та повстанця Устима Кармелюка.

Що відомо про годинник 

Біля міської ратуші люблять фотографуватися, адже архітектура цієї будівлі вражає. А ось справжньою окрасою Будинку польського магістрату є годинник. Він встановлений у XVIII столітті та має два дзвони. У 1753 році дзвони відлив львівський майстер Теодор Полянський. Потрібно зазначити, що дзвони зроблені з міді та срібла і мають вагу — 10100 кілограмів та  9300 кілограмів відповідно. А ось подарував їх Кам’янцю-Подільському староста Міхал Потоцький. Він відкупив дзвони в Домініканському костелі. 

Додамо, що годинник був не просто для краси, а виконував свої функції: слугував для встановлення часу не лише в Кам’янці-Подільському, а й передмісті.

Годинник зупинявся кілька разів. Вперше це сталося через пожежу в 1818 році. Напередодні візиту до Кам’янця-Подільського Олександра І, місцеві жителі вирішили вразити імператора. Вони намагалися ілюмінувати будинок, проте спалахнула пожежа. У 1850 році знову була пожежа. Відповідно годинник відновив свою роботу в 1884 році. 

Під час Другої світової війни годинник знову було пошкоджено. 

Потрібно відзначити, що під час реставрації ратуші, в 1981 році, виявили, що механізм годинника зазнав руйнувань. Саме тому з трьох сторін вежі було встановлено циферблат. 

Місто Кам’янець-Подільський — величне, красиве, зі своєю унікальною історією, дивовижною архітектурою. Кожна будівля, кожен куточок цього славного міста створює неповторну атмосферу. Сьогодні, ви більше дізналися про історію створення Будинку польського магістрату або в народі його називають ратуша. Сподіваємося, наш матеріал був для вас пізнавальним і ви зробили відповідні висновки.

А які пам’ятки архітектури в Кам’янці-Подільському вам подобаються найбільше?

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.