Субота, 12 Жовтня, 2024

Історія мікрорайону Виставка 

Колись Максим Рильський написав: “Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього”. Історію рідного краю, міста необхідно знати. Яка б вона не була, але це наша історія. Історія українського народу непроста і скільки ще випробувань чекає на нас в майбутньому — ніхто не знає. Але в будь-якому випадку потрібно знати, як жили наші предки, яким було рідне місто, рідний мікрорайон. Сьогодні ми поговоримо про історію мікрорайону Виставка. Цю частину міста знають всі хмельничани та люблять. Тут дуже комфортно та затишно. Більше інформації дізнайтеся на сторінках сайту khmelnytskyi-future.com.ua.

Мікрорайон Виставка — колишнє село Заріччя 

Хмельницький — мальовниче місто, яке має кілька мікрорайонів. Виставка — це популярний район обласного центру, який побудований на місці колишнього села Заріччя. 

Населений пункт Заріччя виникло на пагорбах та схилах річки Південний Буг. Потрібно зазначити, що перша згадка про село була у 1665 році. У ці роки село знаходилося  під владою Османської імперії.

 Населення Заріччя суттєво зменшилось і на початку XVIII століття шляхтич Замойський переселив на спустошені землі переселив селян з польської Мазовії і мазурського Поозер’я. Цікаво, що нащадків переселенців досі називають “мазурами” в Хмельницькому. 

Згодом село Заріччя та інші населені пункти відійшли до Російської імперії. У 1796 році власником села був фельдмаршал Іван Гудович. Він жив у селі, проте недовго. У Заріччі був маєток, кілька селянських дворів, городів садів. Коли Іван Гудомович помер села навколо Проскурова дісталися у спадок його сину — Кирилу, який не планував жити на Поділлі. Кирило все продав. Заріччя викупила громада села. Згодом в населеному пункті відкрили школу грамоти, адже населення почало збільшуватись. 

Як виникла назва мікрорайону 

У 1948 році село Заріччя стало частиною міста Проскурів. А що стосується назви, то у 1950 році поблизу сьогоднішнього Дендропарку “Поділля” була відкрита сільськогосподарська виставка. Вона функціонувала більше 10 років. Саме від цієї виставки походить і назва мікрорайону.

Розпочалося будівництво мікрорайону у 1959 році. У ці роки будували двоповерхові будинки для військовослужбовців. Ці житлові масиви на той час називали “посьолок Мирний”. Згодом почали будувати будинки на три та чотири поверхи, а дорога, яка з’єднувала верхню околицю Заріччя з виставкою назвали “проспект Миру”. Що стосується вулиці Зарічанської, то вона з’явилася у 1966 році, але її перша назва була Куйбишева. У 1991 році вулицю переіменували на Зарічанську. Назву обрали через розташування. 

Вулиця Бандери пролягає від мосту через річку Південний Буг, вона перетинає проспект Миру та продовжується до мікрорайону Озерна. Ця вулиця існувала ще коли мікрорайон був селом Заріччя. Вона мала назву  Центральна. У 1984 році вулицю переіменували на честь маршала Рибалко. А у 2016 році була переіменована на вулицю Степана Бандери.

У 1977 році у мікрорайоні з’явився машинобудівний завод “Темп”. А у 1980 році була побудована найвища споруда регіону — Хмельницька телевежа. Її висота сягає 208 метрів.

Інфраструктура житлового масиву

Мікрорайон Виставка популярний район в місті через розвинену інфраструктуру. Більшість хмельничан бажають жити саме у цьому житловому масиві, адже тут достатня кількість навчальних закладів, магазинів, торгових центрів та інших об’єктів інфраструктури. 

Серед освітніх закладів у мікрорайоні розташовані Хмельницький інститут Міжрегіональної академії управління персоналом, Хмельницький політехнічний коледж, вище професійно-технічне училище № 25, гімназія № 2, загальноосвітні школи № 21, 22, 25, початкова школа № 30, навчально виховні об’єднання № 1, 3, 4. Також у районі знаходиться багато дитячих садків: № 5, 32, 37, 38, 47, 54. Потрібно зазначити, що у навчальних закладах мікрорайону Виставка навчаються діти, які живуть у мікрорайонах Озерна, Лезнево.  

Також у цій частині міста функціонує міська поліклініка № 2. Вона обслуговує мешканців відразу трьох мікрорайонів. На Виставці працює бібліотека-філія № 2. Щороку хмельничанам видають близько 50 тисяч книг.

Дозвілля у мікрорайоні Виставка

У мікрорайоні Виставка хмельничани можуть отримати не лише якісну освіту, а й добре відпочити. У житловому масиві є такі парки:

  • Дендропарк “Поділля”. Локація належить до заповідного фонду Хмельницької області. Парк був закладений у 1964 році завдяки вищезгаданій сільськогосподарській виставці. Річ у тім, що павільйони виставки використовувалися для експортування досягнень у сфері тваринництва та землеробства. Були і представники лісництва. Саме тому поряд з виставкою було закладено колекцію деревних рослин. Для цього з ботанічних садів України були завезені саджанці. Дендропарк являється улюбленим місцем для дозвілля багатьох хмельничан. Тут є дитячий майданчик, зони для пікніка, платні атракціони, фонтани. Площа парку понад 30 гектарів.
  • Парк “Заріччя”. Парк має площу понад 4 гектари і розташований на вулицях Зарічанської, Свободи, Перемоги та проспекту Миру. Тут в основному ростуть яблуні та груші.
  • Молодіжний парк. Поруч з міським пляжем розташований Молодіжний пляж, який дуже полюбляють відвідувати хмельничани. Він займає площу понад 4 гектари і тут часто організовують різноманітні заходи, фестивалі. Жителі мікрорайону у теплу погоду люблять приходити сюди на пікнік: випити кави, з’їсти шматок піци, поспілкуватися.
  • Сквер імені Бандери. По вулиці Бандери розташований сквер — об’єкт відпочинку для багатьох містян. Тут розташовані сучасні лавки, ліхтарі, екопарковка, велодоріжка, пішохідна зона, зелені насадження.

Потрібно зазначити, що у мікрорайоні знаходяться дві дитячих ігрових кімнати. Сюди обожнюють приходити маленькі хмельничани з усього міста. А ще у 2021 році у мікрорайоні почав свою роботу ресторан швидкого харчування “Макдональдс”.

Торгові центри та магазини

Мікрорайон Виставка може похизуватися великою кількістю торгових центрів, магазинів. Основні торгові центри:

  • ТЦ “Оазис”. Тут знаходиться велика кількість магазинів, кінотеатр, кав’ярні, піцерії.
  • ТЦ “Електроніка”. Знаходиться поруч з “Оазисом”, є магазини, супермаркет. 
  • ТЦ “Проспект”. Популярна локація, для жителів мікрорайону не лише через торговий центр, а через продуктовий павільйон та велику кількість магазинів. 
  • ТЦ “Комфорт Центр”. 

Скіфський курган — історія мікрорайону

Є у мікрорайоні і історичні локації — по проспекті Миру розташований скіфський курган. Він насипаний орієнтовно у VII—III столітті до нашої ери. Перша згадка про курган була у 1901 році. Висота насипу складає близько двох метрів, а діаметр — 20 метрів. 

Потрібно зазначити, що 2000-х роках представники Хмельницького козацтва встановили на локації дерев’яний хрест. Їх застерігали, що скіфи не могли бути християнами, проте козаків це не зупинило. 

У 2010 році міська влада вирішила встановити пам’ятник на цьому місці. Був проведений конкурс на кращий проєкт монументу. Перемогу здобув народний художник України Микола Мазур. Але станом на 2022 рік пам’ятник так і не встановили.

Ось така історія мікрорайону Виставка у Хмельницькому. Сподіваємося, наш матеріал був для вас пізнавальним і ви більше дізналися про історію рідного міста.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.