Середа, 9 Жовтня, 2024

У селі Пальчинці на Хмельниччині ніхто не живе вже багато років

У Волочиській територіальній громаді є покинуте село Пальчинці, де люди не живуть десятки років. Мешканці почали виїжджати ще у ХХ столітті, а останній представник родини, що жила в селі, помер 5 років назад. Про спустіле село розповіла його урожденка Галина Петлюк, яка оселилась у сусідньому Авратині 40 років тому. Далі на khmelnytskyi-future.

Маленьке село з однією вулицею

Галина Петлюк народилась у селі Пальчинці в 1945 р. та 40 років прожила у ньому. Через його віддаленість від місця роботи у селах Щаснівці та Авратині звідси почали виїжджати працездатні мешканці. Процес міграції почався ще у минулому столітті, розповідає “Суспільне Поділля”.

Google-карти показують, що Пальчинці розташовані у Волочиській територіальній громаді. До Волочиська звідси 22 км, до Хмельницького – 86 км. Не карті не видно дороги, є тільки напрямок руху. Від дороги до села йде польовий шлях, яким не можна проїхати восени. А ось до сусіднього села Авратин дороги переорали. 

Галина Петлюк нині живе в Авратині. Та вона добре пам’ятає рідне село, тому що прожила в ньому 40 років. Із спогадів жінки стає ясно, що Пальчинці були зовсім маленьким селом, яке складалось із однієї вулиці. Але тут був і колгосп, і невеличка школа. Пані Галина згадує своїх односельців: Остапові, Садовнічки, Максімуки, Чернявські. Каже, що коли переїздила в Авратин, людей у Пальчинцях вже було мало. 

Останніми у пустому селі залишалися представники родини Чернявських. Десь 5 років тому помер останній член цієї сім’ї. 

Галина придбала хату в Авратині сорок років назад, коли працювала у колгоспі цього села. Їй було важко добиратись на роботу з Пальчинець. А в Авратині ходив до школи син, тож жінка прийняла сміливе рішення і переїхала. Згадує, що коли її син пішов в армію, рідне село вже було пустим.

Навіть свого кладовища село не мало, тому доводилось ховати померлих у сусідніх Щаснівці, Авратині та селі Пальчинці Тернопільської області, яке місцеві мешканці звали “гуцульськими”. 

Яка доля чекає на Пальчинці

За словами голови Волочиської громади Костянтина Черниченко, остання жителька села Пальчинці виписалась із нього у 2015 р. Нині площа населеного пункту дорівнює 14 га, сказав посадовець. Він додав, що громада буде звертатись до міської ради з питання оптимізації цього села, зокрема, мова йде про його перебування в реєстрі населених пунктів і словниках. 

Місцева влада має провести інвентаризацію населеного пункту й розробити стратегічний план його розвитку, йдеться у повідомленні виконавчого директора Асоціації об’єднаних територіальних громад у Хмельницькій області Сергія Яцковського. Спочатку треба дізнатися, у яких з будинків є власники. Якщо власників у них немає, то тоді ними буде завідувати міська, селищна чи сільська рада. У такому разі тут можуть облаштувати літній табір або місце для об’єкта інфраструктури, який буде знаходитись в місті. 

Чому на Україні зникають села

Зменшення кількості сіл та збільшення чисельності міст можна пояснити наявністю роботи та гідної оплати праці у місті, переконаний Сергій Яцковський.

У головному управлінні статистики Хмельницької області немає даних щодо кількості сіл, які зникли з початку року. Такі спостереження не ведуться. Але за інформацією цього ж управління населення області зменшилось на 9421 особу. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.