Четвер, 28 Березня, 2024

У Хмельницькому відкрили меморіальну дошку жертвам Голокосту

Сьогодні, 27 січня, до Міжнародного Дня пам’яті жертв Голокосту, у центрі Хмельницького, з’явилася меморіальна дошка. Пам’ятний знак встановили на місці, де в 1941-1942 роках діяло гетто. Далі розповість про це khmelnytskyi-future.

Відкриття меморіальної дошки жертвам Голокосту

Сьогодні, 27 січня, весь світ вшановує пам’ять жертв Голокосту. Не залишилися осторонь і хмельничани. На перехресті вулиць Соборної та Вайсера сьогодні відкрили меморіальну дошку, присвячену жертвам Голокосту у Проскурові. Її встановили за ініціативи Хмельницького благодійного фонду «Хесед Бешт» та за фінансової підтримки міської влади. Хмельничани, які прийшли на відкриття меморіальної дошки, вшанували пам’ять жертв Голокосту молитвою та хвилиною мовчання.

Пам’ятний знак встановили на фасаді будинку на вулиці Вайсера, 15. Від вулиць Вайсера та Подільської до річки Південний Буг під час нацистської окупації у проскурівському гетто протягом 450 днів перебували тисячі жінок та дітей. Більшість з них – євреї. Нацисти розстріляли та закатували у роки Другої світової війни 153 тисячі мирних мешканців Проскурова. 15 вересня 1941 року з’явився наказ, відповідно до якого усі мешканці повинні були зібратися на території гетто. Для бранців створювали жорстокі умови: холод, тісні бараки, відсутність їжі та води. Про це йдеться у сюжеті МТРК «Місто».

Заступник міського голови Михайло Кривак каже, що пам’ятна дошка буде щоденним нагадуванням людям, які проходитимуть повз неї, про страшну трагедію. Адже не всі знають, що саме на цьому місці було гетто, де катували безневинних людей. Михайло Кривак вірить у те, що ми ніколи більше не повторимо помилок минулого.

У Хмельницькому до наших днів дожили четверо в’язнів гетто. Серед них – Леонід Підлісний. Він прийшов сьогодні на відкриття меморіальної дошки та пригадав ті страшні часи. Леонід Підлісний каже, що дуже важливо берегти пам’ять про минуле, адже це стосується кожного. Потрібно зробити все можливе, щоб не допустити подібного у майбутньому.

Що зображено на меморіальній дошці

З міського бюджету на виготовлення пам’ятного знаку жертвам Голокосту виділили 80 тисяч гривень. Пам’ятний знак виготовили із металізованого пластику та бетону. Розміри скульптурного барельєфу становлять 100 на 150 сантиметрів. На ньому зображені за колючим дротом у полум’ї людські обличчя. Однак ці обличчя не налякані, а сповнені спокою, надії та віри у Бога. Також символічно на пам’ятній дошці зображена менора з палаючими свічками, тобто ритуальний іудейський семисвічник. Також на барельєфі можна побачити перекинуту менору, яка символізує страшну трагедію, жорстокість та біль. Внизу скульптурного барельєфу зображена абревіатура з кількох літер єврейського алфавіту. У Музеї історії міста Хмельницького пояснюють, що таку абревіатуру пишуть на кожній могилі віруючого єврея. Переклад абревіатури звучить так: «хай буде його душа, зав’язана у вузлі життя».

Над барельєфом працював хмельницький художник, член Хмельницької обласної організації Національної спілки художників України Володимир Карвасарний. Він розповідає, що робота над пам’ятним знаком була досить важкою.

У Музеї історії міста Хмельницького розповідають, що на території області, там, де відбувалися масові розстріли єврейського населення, встановили 120 пам’ятників, меморіальних комплексів, пам’ятних знаків. Це дає змогу зберегти пам’ять жахливі події часів Другої світової війни.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.