14 грудня цього року неурядова європейська організація, яка займається пам’ятниками Європи та її природи разом із співробітниками з Інституту Європейського інвестиційного банку Europa Nostra визначили перелік дванадцяти об’єктів спадщини Європи, над якими нависла загроза зникнення. Їх внесли до короткого списку програми “7 Most Endangered Programme”. До нього потрапив і Палац князів Сангушків, що в місті Ізяслав Хмельницької області. Далі на khmelnytskyi-future.
Палац на Хмельниччині визнали гідним реставрації
Ізяславський палац став одним з двох об’єктів культурної спадщини, розміщених в Україні. До вищезазначеного переліку також ввійшли скульптурні композиції Бучацької ратуші. Решта об’єктів розташовані у таких країнах: Албанія, Бельгія, Франція, Німеччина, Румунія, Іспанія, Швеція та Нідерланди, повідомляє Хмельницька облдержадміністрація.
Номінантів обирали, орієнтуючись на значущість спадщини і їхньої культурної цінності. Також враховувався рівень небезпеки, з якою вони змушені стикатися. Крім того, до критеріїв відбору віднесли: активність місцевих громад, зацікавленість держави та приватних сторін до реставрації цих об’єктів і їхній потенціал.
Своєю участю у проєкті палац Сангушків завдячує окремому учаснику Europa Nostra пану Дірку Яну Теодору Смітсу ван Ойвену.
Остаточний варіант списку семи об’єктів культурної спадщини, яким загрожує знищення, оприлюднять навесні наступного року.
Про програму “7 Most Endangered Programme”
Програма реалізується Europa Nostra та European Investment Bank Institute. Її також підтримує програма Creative Europe з ЄС. Започаткована у 2013 році, “7 Most Endangered Programme” стала елементом кампанії громадянського суспільства по збереженню європейської спадщини, якій загрожує зникнення. Вона покликана підвищити обізнаність, підготувати незалежні оцінки і пропонувати рекомендації щодо конкретних дій.
На кожну пам’ятку культури та архітектури, яка входить до переліку, програма надає грант в сумі 10 тис. євро. За ці кошти пропонується врятувати її від загрози руйнації. Після внесення до цього списку об’єкти зазвичай викликають до себе увагу з боку держави та приватних підприємців, що передбачає фінансову підтримку.
Історія та сучасний стан палацу
Заможна польсько-литовська родина звела собі палац в Ізяславі Хмельницької області у другій половині XVIII століття.
Наприкінці ХІХ сторіччя Палац переробили під казарму для солдатів. А під час війни у 1944 році артилерійський обстріл та вогонь значно пошкодили будівлю.
Незважаючи на те, що у 1963 році палац Сангушків внесли до переліку об’єктів, які знаходяться під охороною держави, він продовжував руйнуватися. Сприяло цьому процесу й те, що коштів на ремонт не вистачало. Нині від палацу мало що залишилося, та й те зникає через погодні умови і дії вандалів.
В 2006 році на реставрацію будівлі виділила гроші держава. Тут хотіли відкрити музей, та все закінчилося лише прибиранням території.
Щоб зберегти палац, 14 вересня 2021 року Ізяславська міська рада створила комунальний заклад “Палац Сангушків”.
Зараз йде розробка науково-проєктної документації “Реставрація Садиби в м. Ізяслав Хмельницької області: Палац (охор. № 758/1), Дворик з аркадами (охор. №758/2, без Флігеля), а також протиаварійні та невідкладні консерваційні роботи”.