Субота, 27 Квітня, 2024

Втрачена спадщина міста: костел Святої Анни

Місто Хмельницький має давню історію та свої пам’ятки архітектури. На жаль, велика кількість історичних споруд були зруйновані й про них залишилося лише кілька світлин та історичні відомості. Костел Святої Анни — втрачена спадщина Проскурова про яку сьогодні ми поговоримо. Він був збудований на території сучасного парку імені Михайла Чекмана і більшість хмельничан не знають, що вони “ходять” по святині. Докладніше про історію створення та знищення історичної споруди читайте на сторінках сайту khmelnytskyi-future.com.ua з посиланням на suspilne.media.

Історія створення католицького храму 

Католицький храм був споруджений у Плоскирові не випадково. У 1699 році турки покинули Поділля і наші землі перейшли у володіння панів Замойських. Плоскирів та сусідні села була практично спустошені. Саме тому нові правителі прийняли рішення про переселення селян із польської Мазовії і мазурського Поозер’я.

Польське населення отримало землі поблизу Плоскирова, на колишніх гречаних полях. Переселенці назвали своє помешкання Гречана, а згодом було створено село Гречани. А в 1946 році село Гречани приєдналося до обласного центру. 

Таким чином у наших краях з’явилися мазурі, які й стали основою сучасного католицького населення. Люди почали облаштовуватися на новому місці: будувати будинки, навчальні заклади, храми. На місці замку-фортеці збудували дерев’яний римо-католицький костел. Коли був зведений храм достеменно не відомо. Одні історики зазначають, що костел вже був у XVII столітті, інші, що на початку XVIII століття. 

Проте відомо, що в 1801-1804 роках на місці дерев’яного костелу збудували кам’яний храм Святої Анни. Кошти на це дав летичівський землевласник Мацей Журовський, який був поляком по національності. 

Цікавий факт — храм був збудований на острові, який виник на місці злиття річок Плоскої та Південного Бугу. А після того, як була вимурувана кам’яна споруда, насипали земельну греблю аби з’єднати острів та іншу частину міста. 

Руйнування костелу Святої Анни

На початку ХХ століття храм знову зазнав змін. Католицьке населення вирішило побудувати величний костел, який було видно з усіх куточків міста. Шпилі споруди можна було побачити навіть з вулиці Олександрівської (сучасна вулиця Проскурівська). До костелу приходили не лише жителі Проскурова, а й католики з навколишніх сіл.

У 1936 році храм закрили та почали розбирати. Костел поступово знищували, а у 1938 році залишки підірвали вибухівкою. 

Костел Святої Анни був розташований на території сучасного парку імені Михайла Чекмана. І хмельничани в цьому парку проходять через вівтар костелу та сам костел. 

Сучасний костел Святої Анни

У місті Хмельницькому все-таки функціонує костел Святої Анни, проте це зовсім інший храм. У 1926 році жителі села Гречани почали будувати каплицю на цвинтарі. Через сім років каплиця стала парафіяльним костелом. Він діяв до 1940 року. Далі була Друга світова війна, а потім храм використовували, як склад для зерна. 

У 1952 році костел поступово починає відновлювати роботу. Через рік з тюрми звільнили отця Антонія Борисовича, який приїздить до Гречан. Саме отець Антоній Борисович починає добудовувати костел. 

Плоскирів, Проскурів, Хмельницький — рідне місто, яке має свою унікальну історію та свої пам’ятки архітектури. Шкода, що до наших днів не збереглися історичні будівлі і ми не можемо побачити велич минулих століть. 

Сподіваємося, наш матеріал був для вас пізнавальним і ви більше дізналися про історію рідного міста. А ви знали про існування костелу Святої Анни? Чекаємо на ваші коментарі у соціальних мережах. Нам важлива ваша думка.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.