Бакотська затока щороку входить у топи найбільш популярних туристичних запитів. М’який клімат та приємна вода дозволить накупатись, позасмагати та відпочити з дітьми. Та туризм в Бакоті цікавий не лише влітку, ця місцевість стає магнітом для українців та іноземних гостей впродовж усього року. Унікальним є і село Гораївка. Далі на khmelnytskyi-future.
Історія села Гораївка
![](https://khmelnytskyi-future.com.ua/wp-content/uploads/sites/20/2023/11/xlwxigysjpnzyrnqcj_ucvuzk2r2klzwj-dr3wpkb3zwwtizvvbt7oa8rotfmvhfzfhqqroa_uzaeglbogc5j4b2q6e1li-kabis5jmkjhvvljhyidvtd0pcav-lnn7kvmihtrygeq9jiniy851r9u.jpg)
Село Горaївка розташоване за 1,5 кілометра на захід від села в урочищі Серлівка, на лісовому миловидному березі річки Дністер. На полі, між селами Бакота і Гораївка знайдено рештки жертовника пізнього бронзового віку у вигляді курганоподібного насипу зі спеціально викладеними кам’яними виростками в основі. Також поблизу села знайдено поселення скіфського часу, поселення розвинутого трипілля і два поселення VI-VII ст. н.е.. Майже 300 років тому, територія була вкрита лісом. У пониззі с. Гораївка знаходиться знаменита річка Дністер. Це найбільша річка Поділля і друга за величиною в Україні.
Як змінилось життя села за останній час?
Гораївка – це не просто село з населенням лишень 400 людей, а справжнє арт-село. Більшість будинків і інших об’єктів населеного пункту прикрашають мурали та розписи від різних мистецьких команд. Зокрема, гораївську садибу “Дім мандрівника” розмалювали бакітськими дністровськими рослинами художники з ARTХАТА “ВиТвори”. Сьогодні “Дім мандрівника” – це відоме серед української мистецької і туристичної спільноти місце, де в неформальному середовищі збираються люди з усієї України та з-за кордону. Тут вони створюють нові артоб’єкти та пізнають Бакотський регіон. А кількість туристів збільшилась втричі за останні роки. Це місце стало магнітом для митців, велотуристів, йога-практиків, мандрівників. Тут проводяться культурно-освітні лекції та воркшопи для локальної молоді.
Мапа арт-села – Гораївка
Це місце, де можна комфортно проживати. Тут є 2 магазини, 2 зупинки, 2 церкви, клуб, бібліотека, садиба Дім Мандрівника, де можна переночувати та Бакота Хаб, де можна переночувати та відвідати мистецький простір. Також на мапі можна простежити розташування муралів, артоб’єктів, розмальованих будинків та криниць. І все це можна легко побачити, якщо пройти пішки від 1 до 2 годин. Карта доступна як в онлайн-форматі, так і в друкованому форматі на різних локаціях села. За QR-кодами можна переглянути точне розташування кожної з локацій.
![](https://khmelnytskyi-future.com.ua/wp-content/uploads/sites/20/2023/11/3_0ddryipr5yufoe4n42pp961_6b-myrmmrauy4u737stsmmtlnnrjguoiof0wgfj1ntl92jqeibsg_ql2lvzkkmf0dh8qs9sy4mrcy79zelkpgucspt487yo-9v80kfnopofgbupkp34tfzuoptavy.jpg)
Команда волонтерів змайструвала вуличні меблі, які тепер прикрашають громадський простір у Гораївці. З пʼяти столів, три розміщені в кемпінг-зоні для туристів. Ще 2 столи знаходяться по стежці від магазинів села Гораївка до Дністра та є доступними для всіх охочих, будь то місцеві мешканці, які бажають провести пікнік, або туристи, які шукають місце для кемпінгу.
![](https://khmelnytskyi-future.com.ua/wp-content/uploads/sites/20/2023/11/husbvsznc-lwmbvcakae7eqr7zc6eatsotawioytwptn1edh4a1idd28kzqk5c7hdkrusu6rdl7uofqz2bioxpiekllunfesf5nb8opmynwlsjbighcqqx3ppwbjrv_x2gu0sftmmbmms88znmtjp4s.png)
Головна цінність – люди
Бакота – це не лише природа та гарні краєвиди, а й люди, які тут живуть. Усі, хто був в магазині в Гораївці лиш раз – не забудуть пані Світлану. При вході у магазин – клумби та мурал БаКотика з квітами. Раніше Світлана була вчителькою в школі, а після того, як школу закрили, не стала сидіти вдома – щиро люблячи своє місце роботи, вона відкрила магазин в одному з кабінетів колишньої школи. Жінка є справжньою душею Гораївки та завжди рада відвідувачам.
![](https://khmelnytskyi-future.com.ua/wp-content/uploads/sites/20/2023/11/rqka-4qyda1dszmmwdj8vl0uzdm-dmnbydq6hdbsw5mpwp3m0smuanvz-jff5vsvolg7gftg7mfparydt2lcw_a_vxsvnf2vylix5twqtxz5rsc5a862b5cpi4mbixyprwlly14zbhaigrf8g_bokiq.png)
На арт-село Гораївку перетворили мурали
Стінопис на сільському клубі створили художники та волонтери за мотивами творчості українського художника-педагога, самобутнього художника-кам’янчанина Олександра Грена, який захоплювався кубізмом і футуризмом та жив на Бакоті у 30-х роках 20 століття. У своїх роботах Грен використовував декоративність як основний засіб художнього вираження, поєднуючи прості геометричні форми авангарду з ритмікою українського народного орнаменту.
![](https://khmelnytskyi-future.com.ua/wp-content/uploads/sites/20/2023/11/rs4zseshv9dptehkxmcube2czzmjjarggorozttbjr7trhw6d1d8z1g3fng2kdfduo4zuil3hi-ruwxvrdcqd63po16-hfcv0jlnd4nhh9vxx34fjpl708yzauoqfjddxqp1k98tivgwnhixkr5wwmo.png)
Де зупинитись у Гораївці?
Бакота Хаб – арт-простір на Бакоті від Respublica FEST. Команда перетворила колишню школу на багатофункціональний осередок, резиденцію та хостел, де митці та туристи можуть знайти притулок та натхнення.
![](https://khmelnytskyi-future.com.ua/wp-content/uploads/sites/20/2023/11/nua_kx4u_baxjgahehydqwpoz0sonwgsi4lgwvdk_boeh3hxmqzwopagnkg9anhyvplmanbfkgexrv_1tv-ruwhpq78lnstryyskog83n5wofwpvwormsaf9si5in-1cjlpaep1llteecavitojtlgk.png)
Дім мандрівника – місце, де у неформальному середовищі збираються люди з усієї України та з закордону. Її створили веломандрівники, котрі на велосипедах побували у 31 країні Європи. Набутий в подорожах досвід вони втілили у своїй садибі.