П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Водонапірну башту у Хмельницькому планують перетворити на новий туристичний об’єкт

Водонапірну башту у нашому місті хочуть зробити новий цікавим туристичним об’єктом. Їй виповнюється 110 років. Колись вона обслуговувала понад 3000 мешканців міста. Далі розповість про це детальніше khmelnytskyi-future.

Водонапірна башта

Водонапірна башта знаходиться у мікрорайоні Дубове.  Це спеціальна гідротехнічна споруда в системі водопостачання. Вона призначена для того, щоб регулювати тиск і витрати води у водопровідній мережі, створювати її запаси і вирівнювати графік роботи насосних станцій.

Заступник директора з питань охорони культурної спадщини Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтв Сергій Шпаковський розповів «Суспільному» про те, що водонапірну башту збудували 110 років тому. Вона забезпечувала водопостачання військового містечка 35-го Бєлгородського полку. Це перша водогінна споруда Хмельницького, який тоді називався Проскуровом.

Наприкінці XIX століття місто почало швидко розвиватися, зростала чисельність населення, тому забезпечення якісного водопостачання було важливим питанням. У ті роки проблему водопостачання вирішували за допомогою водоносів, які черпали воду з Південного Бугу та розвозили її по дворах міста. Однак санітарно-епідеміологічні норми не дотримувалися належним чином, а це могло стати причиною виникнення епідемій. У місті функціонували декілька колодязів, однак їх не вистачало. Тому на початку ХХ століття у місті вирішили побудувати водогін, але коштів на будівлю не вистачало. У 1910 році військові 35-го Бєлгородського уланського полку для забезпечення водою військових казарм спорудили водогінну башту. Вона являла собою будівлю з двох свердловин та насосної станції. Цей комплекс споруд та мереж кілька разів оновлювали, розширювали та реконструювали. Водонапірна башта збереглася до сьогодні.

Пам’ятка архітектури

У 2010 році водонапірна башта у мікрорайоні Дубове отримала пам’яткоохоронний статус, як щойно виявлений об’єкт архітектури та містобудування.

Краєзнавець Сергій Єсюнін розповів, що вперше водонапірні споруди на Хмельниччині виникли на залізниці в кінці XIX століття для обслуговування потягів. Водонапірна башта, як частина системи водогону, була побудована вперше у нинішньому мікрорайоні Дубове. Споруда обслуговувала понад три тисячі мешканців міста.

Фото – Суспільне

«Там побудували, тому що міська влада виділяла вільні землі для військового відомства і 18 десятин землі на цьому пагорбі виділили. На той час насоси були складні і досить коштовні предмети технічні не кожен будинок не кожне господарство могло такі насоси придбати, але для військового відомства не жаліли кошти», – каже краєзнавець.

Водонапірна башта працювала до середини шістдесятих років минулого століття. За словами Сергія Єсюніна, вона має важливе історичне значення для Хмельницького.

«Вежа цікава тим, що вона репрезентує, як військове містечко, так і цегляну архітектуру. Вона досить презентабельна і якби вона стояла у центрі міста, то мала б попит як туристичний об’єкт», – розповів Сергій Єсюнін.

Директор комунального підприємства «Хмельницькводоканал» Віталій Кавун розповів, що наразі пам’ятка архітектури знаходиться на балансі «Хмельницькводоканалу».

«У 2002 році разом з комплексом мереж водопостачання водовідведення будівля була передана на баланс КП «Хмельницьводоканал» від міністерства оборони, на сьогоднішній день вона не експлуатується», – каже Віталій Кавун.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.