Неділя, 15 Вересня, 2024

Хмельницька “каланча” стане туристичним об’єктом

“Каланча” у кінотеатрі “Планета” давно стала символом міста. Далі на khmelnytskyi-future.

Приміщенню кінотеатру потрібен ремонт. Тоді можна буде відкрити на пожежній вежі оглядовий майданчик, розповіла  виконувачка обов’язків директора обласної фірми “Кіновідеопрокат” Тетяна Калюжна каналу Nagolos TV.

За її словами, каланча, яка є своєрідною візитівкою міста, могла б стати туристичним об’єктом. Хмельничани чекають на це. Та архітектурна пам’ятка місцевого масштабу поволі руйнується.Тим часом в області поступово залучають кошти на реконструкцію інших споруд, як у Сатанові, та на велике будівництво. Але руйнування унікальної історичної пам’ятки у центрі Хмельницького залишається поза увагою. Після ремонту пожежну каланчу планують відкрити для туристів. 

В якому стані хмельницька каланча

Всередині каланчі протікають и продуваються вікна, псуються стіни. Чому до цього часу про неї ніхто не дбав? На це питання Тетяна Калюжна, яка обіймає свою посаду всього 2 місяці, не може дати відповіді. Вона припускає, що приміщення свідомо доводили до такого стану, щоб потім продати. Пам’яткою архітектури “Планету” визнали не так давно і нею також раніше не опікувались. 

У наступному році в кінотеатрі планують замінити усі старі дерев’яні вікна на пластикові. Зараз в них уже практично не тримається скло.  Щоб не наражати людей на небезпеку, вікна потрібно демонтувати. На їх заміну з бюджету виділять більше 1 млн гривень. Крім того, через підвищений рівень вологості на будівлі почала відлітати штукатурка. Все це потребує термінових вкладень, сказала співрозмовниця каналу. 

Забутий відеоархів, скульптури та сучасне кіно

У “Кіновідеопрокату” величезний відеоархів, який погано зберігався. Близько сотні бобін лежали просто на вулиці під дощем, на морозі. Лише декілька місяців назад їх забрали у гараж. Проекторів, які могли б привести бобіни у робочий стан, у “Планеті” немає. Вони є лише у кінотеатрі Шевченка. Як сказала Тетяна Калюжна, невідомо, що записано на бобінах, їх вміст не оцифрований, Документації на них також не існує.

Наразі переглянути фільми у кінотеатрі “Планета” можна у двох залах. Мешканці та гості міста можуть не лише подивитися кіно, а й помилуватися металевими скульптурами Миколи Мазура. 

Декілька слів про історію каланчі

У першій половині 50-х років ХХ століття на перехресті Подільської та Соборної вулиць Хмельницького було збудоване пожежне депо. З високої каланчі добре було видно усе місто. Дитячий кінотеатр “Планета” з’явився у цьому приміщенні в 1987 році після реконструкції. 

В 2004 році на пожежній вежі змонтували музичний годинник. А в серпні 2019 року на балконі каланчі встановили рухому фігуру сурмача. Згодом зі сторони вул. Соборної зробили ще один годинник. Механічний жакемар прикрашає будівлю, як у містах Західної Європи. У Хмельницькому він виграє на трубі 4 рази на день: о 9, 12, 15 та 18 годині. Над виготовленням лялькового чоловічка працював майстер-годинникар Олексій Бурнаєв зі Львова. 

У деяких містах України також є музичні годинники. Так, у курортному місті Хмільник, що у Вінницькій області, такий годинник встановлений в католицькій церкві Пресвятої Трійці. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.