Субота, 27 Квітня, 2024

У Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї зберігаються унікальні світові знахідки 

Понад 90 років історії. Сотні експедицій та досліджень. Неймовірні історичні знахідки, яких більше немає в Україні. Унікальні старожитності, коштовності, речі побуту та скарби. Все це вміщує у собі, на перший погляд, невелике приміщення обласного краєзнавчого музею. Колекція якого наразі налічує близько 85 тисяч експонатів. Далі на khmelnytskyi-future

Одним з залів музею насичений комахами Хмельниччини

У музеї представлені чотири експозиційні зали: “Проскурів — романтика старовини”, “Археологічна спадщина краю”, “У звичаях й традиціях народу ти душу свого краю пізнавай” та “Непізнана планета комах”. У першій залі зібрані предмети побуту різних соціальних прошарків населення міста, є такі, що розміщувалися у досить заможних будинках купців та чиновників. Це ексклюзивні речі, до прикладу ручна ваза у вигляді кабана.

Друга зала розповідає про артефакти різних археологічних культур, які були знайдені під час розкопок в області. До прикладу ювелірні вироби Болохівської землі 12 століття, є знаряддя праці первісних людей. У третій залі зберігаються експонати побуту, одягу предків, у четвертій — сучасні комахи, що існують на теренах країни та поза її межами.

Фонд музею налічує унікальні знахідки та історичні експонати

Фондова колекція сягає понад 84 тисячі одиниць збереження основного та науково-допоміжного фондів. Археологічна колекція складає близько семи тисяч предметів, серед яких – унікальні скарби ювелірних виробів Болохівської землі Київської Русі. Чисельна колекція нумізматики та боністики включає вісім скарбів середньовічних монет, грошові знаки різних часів, різноманітні іноземні та вітчизняні нагороди. У слов’янські часи 12 століття на території Хмельницької області були болохівські поселення. Вони займалися багатьма різновидами ремесел. Також виробляли різноманітні прикраси – срібні браслети, скроневі кільця, колти, рясна, медальйони, прикрашені черню, позолотою, ажурною філігранню.

Під час археологічних розкопок на території області були знайдені болохівські скарби: срібло, позолота, які вважаються унікальними для України, бо аналогів ніде немає. А в краєзнавчому музеї наразі зберігаються і наручі, і гривні, є жіночі прикраси. Вони мають не лише історичну, а і ювелірну цінність. Також у музеї зберігається унікальна колекція предметів побуту. Переважно це порцеляна 19 століття. Наявні предмети із першої в Європі порцелянової мануфактури “Meissen”, яка була заснована у 1710 році у Німеччині. У колекції музею зберігається металева японська ваза 19 століття, яка у свій час була завезена на територію Хмельниччини і збереглася в ідеальному стані. Це ритуальна ваза, на ній зображена сцена боротьби японських самураїв. У музеї зберігається статуетка відомого французького скульптора 19 століття Пʼєр-Жюля Мене. Це собака “Левретка Жизель”. Для краєзнавчого музею Хмельниччини це культова експозиція, адже скульптури автора стоять у кращих світових музеях. Таких, як у “Musee du Louvre” у Парижі та “Metropolitan Museum of Art” у Нью-Йорку. Також у музеї зберігається зброя 18 століття. У колекції присутні експонати з 18 країн світу. Це предмети кращих світових виробників. Всього колекція налічує понад 250 одиниць зразків вогнепальної та холодної зброї з різних куточків планети. 

У краєзнавчому музеї є і колекція сакральних пам’яток. Вона налічує 500 екземплярів. Найцікавішими є ікони. Вони виготовлені на дереві і дійшли до нашого часу у досить гарному стані. До музею ці експонати потрапили із різних джерел. Є речі, які приносили самі хмельничани. Значну частину експонатів було знайдено під час археологічних та етнографічних експедицій. Чимала частка експонатів з’явилася у музеї у 1970-х роках, коли організовувалися масштабні пошукові експедиції. За час існування музею його грабували лише один раз: у часи Другої світової війни, коли радянські війська відступали, а німецькі не встигли ще зайти до тодішнього Проскурова. Що саме розтягли по домівках місцеві жителі невідомо: опису тодішніх скарбів музею не збереглося. Та припускають, що то була старовинна зброя, імператорський посуд та рідкісна література. Донині на Хмельницькому блошиному ринку, де продають раритетні речі, можна відшукати книги з печаткою краєзнавчого музею. Не дорахувалися експонатів у музеї й в цілком мирний радянський час. Тоді була звичайна практика відправляти колекції на виставки до музеїв усього СРСР, а коли вона поверталася після “мандрування”, можна було недорахуватися кількох експонатів. Тому, музейні працівники не виключають, що деякі експонати Хмельницького краєзнавчого музею нині зберігаються у колекціях київських музеїв та “Ермітажу” у Петербурзі. 

Однією з історично важливих колекцій є палеонтологічна

Найстаршою колекцією краєзнавчого музею вважається палеонтологічна. Вона складається зі скам’янілих зразків вимерлих тварин, вік яких налічує понад 500 мільйонів років. Перші зразки цієї колекції у краєзнавчому музеї з’явилася у 70-х роках 20 століття. Загальна кількість екземплярів, які зберігаються у музеї — 500 одиниць. Деякі з них археологи знаходили саме у Хмельницькій області. Одні з істот, які можуть побачити відвідувачі музею це — трилобіти. Вони вважаються одними з найуспішніших форм життя в історії планети, які з’явилися у кембрійський період (близько 521 мільйона років тому), а зникли у часи вимирання видів на межі пермської та тріасової епох (близько 251 мільйона років тому). Трилобіти мешкали на Землі 270 мільйонів років. Враховуючи те, наскільки ці істоти були поширені у древніх морях, їхнє дослідження та класифікація відіграють важливу роль у періодизації історії Землі та життя на ній. А ще у фондах музею зберігаються та демонструються під час лекцій зразки вимерлих головоногих молюсків, історія яких налічує понад 300 мільйонів років і які зникли водночас з динозаврами.

Цікавими є зразки амоніту діаметром 20 сантиметрів, що належать до юрського періоду (180 мільйонів років) та відшліфований розріз амоніту з крейдяного періоду (65 мільйонів років), який демонструє внутрішню будову молюска. Назва цих істот походить від імені давньоєгипетського бога Амона: їх спіральні раковини нагадували роги сонячного божества, якого зображали з головою барана. Палеонтологічну колекцію музейні працівники часто беруть до шкіл, де проводять лекції для учнів. А усі екземпляри, які зберігаються у музейних фондах, викладають під час тимчасових виставок.

У музеї зберігається унікальний велосипед виготовлений на Хмельниччині

До всесвітнього дня велосипеда у Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї показали унікальний експонат – дерев’яний велосипед ручної роботи. Оригінальний предмет у музеї з’явився у 80-х роках минулого століття. Якось музейники вирушили на Шепетівщину у пошукову експедицію. В одному з населених пунктів раптом побачили – дорогою рухається чоловік на незвичному двоколісному “коні”. Науковці зупинили його. Зустрічний розповів, що веломашину зробив його майстровитий тесть, який дуже мріяв мати власний велосипед, однак той був йому не по кишені. Вихід залишався один – виготовити транспорт власноруч. Задумав – виконав. Двоколісний був міцним та зручним у користуванні. Та, як виявилося, на цьому історія не завершилася, а тільки розпочалася. Невдовзі родичі майстра зателефонували до музею та повідомили, що готові розпрощатися з дерев’яним витвором. Відтак, ще у 1982 році передали його до музею. Відтоді дерев’яний велосипед став родзинкою багатьох виставок, а памʼять про його майстра Лапатюка Микиту, котрий пішов у засвіти ще у 40-х роках 20 століття, продовжує жити у музейному експонаті.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.