Субота, 27 Квітня, 2024

Замки та резиденції України, пов‘язані із польськими родами. Що побачити на Хмельниччині?

Крізь століття завдяки книзі. У новому томі книги Дмитра Антонюка “Замки і резиденції в Україні, пов’язані із польськими родами”, краєзнавець описав архітектурні споруди на території одинадцяти областей України. Десята частина пам‘яток, що описані автором, розташовані саме на Хмельниччині. Далі на khmelnytskyi-future.

На жаль, за різних обставин, польські резиденції та фортифікаційні споруди не зберегли первісний вигляд. Адже у приміщення пам‘яток за різних часів були розташовані школи, лікарні чи навіть житлові будинки. 

За словами автора Дмитра Антонюка, на Хмельниччині збереглися такі архітектурні пам‘ятки, про які майже ніхто не знає. Лише на Волочищині нараховується близько десятка пам’яток дерев’яної сакральної архітектури. 

Маліївці

Це справжня перлина Поділля. Попри війну, до палацу вишиковується черга із туристичних автобусів, аби на власні очі побачити довершеність архітектури палацу Орловських. Довгий період часу палац був зачинений для відвідувачів. Там був розташований дитячий протитуберкульозний санаторій, і потрапити всередину було важко. Проте, кілька років тому, палац оновили та відкрили Малієвецький історико-культурний музей. Кожен охочий може побачити італійські інтер’єри з ліпниною. 

Щодо стану пам’ятки, збереглося джерело питної води з барельєфом лева та невеликим басейном. Фонтан у басейні працює і до сьогодні. Ще одним туристичним магнітом Маліївців є самотня скеля. Її висота – 18 метрів, а по схилах скелі падає водоспад.

Маєток Сцибор-Мархоцького

За часів Радянського Союзу у маєтку була школа, інші приміщення використовувалися для господарських справ. Від часів Мархоцького до наших днів у Миньківцях залишилися руїни літнього замку в Отрокові, залишки паркових споруд та млин. У гарному стані Тріумфальна арка. Через неї був в’їзд до резиденції. Зараз кожен турист може забронювати маєток та залишитись там на ніч, аби відчути атмосферу Середньовіччя. 

Село Грушка, Кам‘янець-Подільський район

Українське село з польськими дворами. На території населеного пункту є сторічна стародавня хата садиба-музей. Серед колекції речі народного побуту, які збирали зі скринь місцевих мешканців. В Грушці проводять екскурсії про історію Наддністрянщини, побут та традиції. Також працюють над відновленням польських дворів.

В якому стані пам‘ятки на Хмельниччині? 

Третина з описаних споруд у книзі в поганому стані. Автор запевняє, за 3-5 років можемо їх втратити. У більшості споруд потрібно проводити реставраційні роботи. У деяких є грибок на стінах, тріщини, вони протікають. Тож зараз важливо зафіксувати у пам‘яті нащадків, якими вони були. 

Хто може доєднатись до дослідження та реставрації пам‘яток Хмельниччини? 

У Хмельницькому обласному науково-методичному центрі культури і мистецтва шукають небайдужих, хто готовий допомагати відновлювати пам‘ятки області. Тож запрошують усіх, хто цікавиться краєзнавством та археологією та закликають доєднатися до спільної справи. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.