Вівторок, 30 Квітня, 2024

Найпопулярніші готелі у місті минулого століття

Архітектура сучасного Хмельницького досить неоднорідна. У ній відображені забудови в різних стилях, які демонструють важливість історичних подій, особливості окремих місцевостей та, навіть, суспільно-політичний настрій. В місті сьогодні збереглися окремі елементи історичного середовища. Такі соціально-культурні нашарування відображають характерні особливості розвитку міста в минулому столітті. Далі на khmelnytskyi-future

Будівлі XX століття в місті сформували основу забудови обласного центру. Наприкінці XIX століття почали дотримуватися сформованих норм та правил забудови міських вулиць, використання характерного оздоблення будівель. Таким чином архітектура старої частини міста ставала планомірною та послідовною.

Історично-архітектурні передумови роботи готелів в Проскурові

Більшість старих будівель початку XX століття складають житлові будинки. Ця група багатоквартирних будинків була двоповерховою, з характерним зовнішнім декором. Наприклад, такі будинки 1900-1914 років називали також прибутковими. По-перше, вони розташовувались виключно в центральній частині Проскурова, що надавало змогу домовласникам не лише жити на головних вулицях міста, але й отримувати хороший прибуток. По-друге, домовласники часто здавали другий поверх, або окремі кімнати в будівлі, що також було вигідно як туристам, так і господарям.

Старі готелі минулого століття в Хмельницькому

Готелі – особлива категорія житлової забудови, представленої в місті. Вже в першій половині минулого століття в Проскурові була розгалужена мережа таких закладів. Попит на готельні номери був хорошим, оскільки місто розташоване на перехресті великих торговельних шляхів. При цьому пропонували різноманітні варіанти готелів “на будь-який гаманець”. Хмельничани розповідають, що були дорогі та гарно облаштовані окремі будівлі, з розкішним декоративним оздобленням ззовні та відповідним якісним меблюванням всередині. Були й інші варіанти за невелику плату – компактні кімнати для ночівлі.

Готель “Петербурзький”

Побудований в 1897 році на перехресті вулиці Проскурівська та Грушевського. Актуальне місце розташування та своєрідна архітектура будівлі приваблювала мандрівників. Тривалий час цей готель був найпрестижнішим в Проскурові. Його відвідували відомі музиканти та освітяни, художники. Дослідники історії зазначають, що тут навіть зупинявся український художник В’ячеслав Розвадовський, а його виставку проводили в приміщеннях навпроти готелю.

Архітектура будівлі повністю відповідала тогочасним модним течіям: прямокутна форма, фасад в стилі неоренесансу. Будівля мала привабливий зовнішній декор. Також вигідно виділялись високі вікна. На другому поверсі були невеличкі балкони, з яких відкривався привабливий краєвид на головну вулицю. Але до сьогодні не вдалося їх зберегти, хоча зовнішній вигляд другого поверху практично не змінився. Однак, приміщення першого поверху використовували як магазини. Це кардинально змінило зовнішній вигляд частини будівлі.

Власницею цього готелю була купчиха Сколецька. За її рішенням для збереження готелю в період Першої світової війни його було перейменовано на “Петроградський”. Цей крок був вимушеним, який демонстрував підтримку власницею антинімецького настрою в місті.

Готель “Континенталь”

Велика приваблива будівля на центральній артерії старого міста – вигідне місце розташування для найпопулярнішого готелю початку XX століття в Хмельницькому. Збудований він в 1912 році та точно відображає архітектурний стиль свого часу. Цікаво, що й сьогодні можна оцінити переваги та красу пізнього модерну. 

Ця будівля – дивовижна знахідка для дослідників, істориків і архітекторів. Практично всі елементи декору фасаду готелю не зазнали змін. Прогулюючись вулицею, зверніть увагу на оригінальні пластичні форми фасаду, ковані балкони з витонченими ажурними вигинами. Часу виявились непідвладні навіть кольорові оздоблення стін зі скла-смальти.

Готель пропонував клієнтам особливі послуги – наявність освітлення, комфортних номерів різної цінової категорії. А найголовнішою розкішшю, яка завойовувала популярність була наявність гарячої води. Власник готелю – винахідливий торговець Вассерман. Вражає його здатність домовлятися, мислити як справжній підприємець, який за будь-яких обставин готовий запропонувати найкращі послуги, враховуючи потреби клієнтів. Постачання гарячої води в готель здійснювали наземним трубопроводом, а підігрів виконував чавуноливарний завод. На жаль, за часів радянської влади готель, як і більшість популярних будівель, був націоналізований та припинив приймати вивідувачів.

“Готель № 1 міськкомунгоспу”

Ця архітектурна спадщина міста була побудована в першій половині XX століття. Спершу він був відомий всім містянам та туристам як ресторан “Слон”, який займав перший поверх будівлі. На другому були комфортні готельні номери. Архітектурне планування будівлі, зручне місце розташування, а також привабливий фасад в стилі модерну не залишився поза увагою нової влади на початку 1950-х років.

Нову назву готель отримав за часів радянської влади. Разом з тим оздоблення цього закладу зазнало значних змін, які відповідали тогочасним модним течіям. Для цього було додано ажурну огорожу балконів. Крім того, щоб привабити більше відвідувачів, стіни готелю декорували кольоровим склом. Функціонував цей готель до 1967 року і мав великий попит. Тут зупинялися як політичні та культурні діячі. 

Готелі XX століття, які функціонують і сьогодні 

“Жовтневий”

В 1967 році було зведено новий, сучасний, стильний багатоповерховий будинок, який пропонував велику кількість номерів для гостей обласного центру. Чотири поверхи будівлі були повністю облаштовані комфортабельними номерами. На першому – відкрито ресторан з такою ж назвою. Ця будівля мала акуратний, збалансований вигляд. Проте особливого декору на фасаді новий стиль не передбачав. 

Назва цього закладу відображала суспільно-політичний настрій міста. Саме в рік заснування нового закладу відзначали 50-ту річницю Жовтневої революції. Це вплинуло на обрану гучну назву “Жовтневий”.

Зараз вигляд будівлі дещо губиться на тлі сучасної розбудови міста. Поряд з архітектурними пам’ятками початку XX століття, а також нових забудов, ця сіра будівля слугує лише нагадуванням про тогочасний суспільний лад під впливом радянської влади. 

У 2000-х роках приміщення готелю передали для проживання студентів та сімей працівників місцевого навчального закладу. Проте, це єдині зміни, яких зазнав “Жовтневий” за весь час свого існування.

“Центральний”

Будинок готелю зведений в 1950-х роках минулого століття. Старовинна будівля має три поверхи та звичну прямокутну форму, а її напівкруглі високі вікна на першому поверсі вказують на особливості архітектури минулого століття.

Побудований готель в історичній частині Хмельницького на місці, де в довоєнні роки була приватна жіноча гімназія Наталі Харюзової. Будівля навчального комплексу була повністю зруйнована, проте готель, зведений на її місці, має окремі риси, які повторюють споруду першої половини XX століття. 

Крок за кроком подорожуючи сторінками історії Хмельницького, можна побачити, що в різні роки тут функціонувало багато привабливих та досить особливих місць. Деякі готелі, такі як “Поділля” та “Енеїда”, побудовані в кінці XX століття й досі функціонують та приваблюють туристів оновленими номерами та вигідним місцем розташування в центральній частині Хмельницького.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.