П’ятниця, 13 Вересня, 2024

Вулиці міста, названі на честь видатних постатей з Хмельницької області

Сучасний Хмельницький – розвинуте, велике місто, з гарними краєвидами, багатоповерхівками та безліччю місць для відпочинку. Містяни давно звикли до постійних змін та швидкого розвитку обласного центру. А як в такому ритмі не заблукати туристу? Особливо, коли так стрімко перейменовують назви вулиць, провулків. І, хто ж ці герої, на честь яких називають міські вулиці? Ми допоможемо дізнатися багато цікавих фактів про місто, підкажемо як краще скласти маршрути та де можна відвідати особливі місця. Далі на khmelnytskyi-future

Якщо черпнути глибше, то все просто, логічно. Навіть під час спокійної прогулянки звичайними сірими вуличками міста можна познайомитися з чудовими особистостями, видатними постатями, які доклали свої сили та знання для побудови, розвитку, вдосконалення Хмельницького.

Вулиці, названі на честь відомих науковців

Вулиця Юхима Сіцінського

Ця вулиця на честь відомого історика з Кам’янця-Подільського Юхима Сіцінського простягається від вулиці Франка до вулиці Красовського (мікрорайон Дубово). 

Прогулянка цією вулицею запрошує зазирнути в минуле міста. Архітектура 1890-х років створює особливу атмосферу для вивчення культурної спадщини місцевості. Також тут можна побачити двоповерхову житлову забудову кінця 1940-х років XX століття. Завершує композицію об’єктів культурної спадщини будинок колишнього військового суду.

Вулиця Гната Чекірди

Невеличка (всього 180 м) вулиця в центрі Хмельницького названа на честь місцевого архітектора. Вона поєднує вулицю Кам’янецьку з провулком Військоматський. Ще донедавна ця вулиця мала назву імені Олександра Герцена (письменника). Проте старше покоління місцевого населення згадує, ще одну назву вулиці – Фєлєнка (також на честь місцевого діяча).

Ландшафт та архітектурні композиції, які можна побачити на цій незначній частині місцевості, досить розмаїті. Тут можна побачити типові громадські будівлі початку 1950-х років XX століття. Наприклад, споруда облспоживспілки, побудована в 1953 році демонструє характерні риси ретроспективізму – в ній вдало поєднані виразні елементи попередніх епох. Житлові будинки, які розташовані вздовж вулиці Гната Чекірди цегляні, зведені в кінці XIX століття. Крім того, до вулиці прилягає Філармонійский сквер, який веде до міської Філармонії.

Відважним героям вічна пам’ять: які вулиці названі на їх честь

Вулиця Шестакова

Центральна частина міста має багато цікавих старих забудов з особливою архітектурою та культурними пам’ятками. Одна з таких вулиць з приватними забудовами своєю назвою завдячує Льву Шестакову – льотчику з села Давидківці (Хмельницького району). Вона пролягає в мальовничій місцевості поряд з міським парком (від вулиці Староміська до вулиці Проскурівського Підпілля).

Архітектура тут різноманітна: поряд з невеличкими глинобитними забудовами XVIII століття тут побудовані сучасні котеджі. Такий дисбаланс нагадує про важливість історичної спадщини, а також підкреслює швидкоплинність часу, демонструє сучасні архітектурні стилі.

Вулиця Олександра Кушнірука

Вулиця розташована в мікрорайоні Дубове та об’єднала будівлі колишнього військового містечка (житлові двоповерхові будинки використовувались як житлово-експлуатаційна частина для офіцерського складу). 

1966 рік вважають офіційною датою заснування вулиці. Сучасна її назва також символічна, адже пов’язує місцевість з особою військовою, почесним громадянином міста Хмельницького. Вона названа на честь підполковника (посмертно) Збройних сил України з міста Ізяслав Олександра Олександровича Кушнірука. 

Історична забудова цієї вулиці досить цікава. Тут є багато житлових будинків кінця XIX століття, а також інженерно-технічні об’єкти. Наприклад, посеред одного з дворів й досі височіє водонапірна вежа 1910 року, яка повністю обслуговувала військове містечко. Ця споруда була вагомою частиною першого централізованого питного водогону в Проскурові.

Вулиця Олександра Петраківського

Імена місцевих героїв хмельничани не забувають. Рішенням міської ради від 28 квітня 2022 року на честь військового-розвідника ЗСУ Олександра Петраківського було присвоєно назву вулиці в мікрорайоні Дубово (раніше вулиця Ланова). Герой України з Хмельницького Олександр Петраківський був командувачем сил добровольчого батальйону “Айдар”.

Архітектурна карта цієї частини міста різноманітна. Багато будівель приватної забудови 1950-х років, є також п’ятиповерхівки 1960-х років, яким притаманне архітектурне планування класичних багатоповерхівок того часу. Крім того, зараз тут з’являються нові сучасні забудови з оригінально оформленими фасадами та проєктами. Цікаво, що “оновлення” масиву відбувається поступово, тому гармонічно доповнює атмосферу місцевості.

Культурні діячі, на честь яких названо вулиці в Хмельницькому

Вулиця Завадського

Однією із найстаріших вулиць міста вважають вулицю Михайла Завадського. Вона розташована в центральній частині Хмельницького, простягається від вулиці Кам’янецької до вулиці Героїв Маріуполя. 

Історична назва цієї вулиці (Завалля) дещо співзвучна з сучасною, проте має кардинально інше значення. Перша – пов’язана із місцем розташування, адже виникла на околиці (за валом) території міста наприкінці XVIII століття. Історики стверджують, що довгий час ці землі використовувались тільки в сільськогосподарських цілях. Лише з середини XIX століття тут почали будівництво приватних будинків. За переказами місцевих жителів, в народі їй дали назву “Собачий провулок”, адже, як правило, на околицях Плоскирова завжди було багато таких тварин. 

З 1982 року вулицю перейменовано на честь Михайла Завадського, уродженця села Михайлівці (Хмельницький район). Михайло Адамович – відомий композитор, піаніст та педагог, який залишив у спадок українському народу понад 500 музичних творів.

Забудова цієї місцевості різнотипна. Тут можна побачити багатоповерхові житлові будинки 1980-х років, зустрічаються нові будівлі кінця 1990-х початку 2000-х років. Крім того, хаотично між цегляними багатоповерхівками зустрічаються старі цегляні та глинобитні будівлі.

Вулиця Миколи Бажана 

Ця вулиця розташована поблизу залізничного вокзалу, паралельно вулиці В’ячеслава Чорновола Вулиця Бажана поєднує провулок Спортивний та провулок Проїзний. На паралельній вулиці в пішій доступності розташований комплекс будівель (адміністративних, складських, виробничих) пивоварного заводу, побудованого 1901 року.

Назва вулиці змінювалась неодноразово. З часу заснування вона була вулицею 30-ти загиблих, названа на честь льотчика, а пізніше – історика та публіциста Енгельса. Лише з 1991 року її перейменували на честь поета Миколи Платоновича Бажана з Кам’янця-Подільського. 

Забудова тут в основному приватна, проте зустрічається декілька багатоповерхових житлових будинків 1980-х років. Невелика кількість забудови тут створює особливу атмосферу, візуально вулиця виглядає спокійною, не перевантаженою. Крім того, на перехресті з провулком Спортивним значну частину вулиці займає дитячий садочок з великою прогулянковою ділянкою. 

Розвиток сучасних вулиць Хмельницького нерозривно пов’язаний з їхніми історичними коренями, місцем розташування, функціональним призначенням забудов. При цьому, поряд з оглядом архітектурно-історичної спадщини вулиць міста, варто також знати, пам’ятати та гідно вшановувати пам’ять особистостей, на честь яких названо низку сучасних вулиць та провулків Хмельницького.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.