Четвер, 25 Квітня, 2024

Історія Замкового мосту в Кам’янці-Подільському 

Кам’янець-Подільський — місто обласного значення в Хмельницькій області. Кам’янець славиться великою кількістю пам’яток архітектури. Замковий міст — одна з них. Крім того, це одне з семи чудес Кам’янця і міст сполучає Старе місто та фортецю. Сьогодні ми більше поговоримо про історію створення Замкового мосту. Докладніше читайте на сторінках сайту khmelnytskyi-future.com.ua.

Перші історичні згадки про міст

Вперше про Замковий міст згадали в 1494 році. Він мав надбрамну башту. У 1544 році було зафіксовано, що проводилися ремонтні роботи: пробивали отвір у скельному перешийку під мостом. Цей отвір був потрібен для того аби під час повені частково можна було вивести воду.

Французький дипломат Ульріх фон Вердум у 1671 році описав Кам’янець-Подільський, як місто, яке стоїть на скелі. Він також зазначив, що Кам’янець омиває річка Смотрич, а на південному заході дві скелі між собою з’єднуються мостом.

 Але деякі історики вважають, що цей об’єкт інфраструктури побудували римляни ще на початку 2 століття. Саме тому Замковий міст занесено до “Книги рекордів України”. 

Пошкоджений міст

У 1672 році місто Кам’янець-Подільський штурмували турки. Вони постійно обстрілювали міст. В результаті, окупанти сильно пошкодили споруду — зруйнували надбрамну башту. 

У 1685-1686 роках турки, які панували в Кам’янці-Подільському, обмуровували міст з обох боків. Мури були на всю висоту споруди та завтовшки від 1,5 метра. Через кілька десятиліть “турецькі” мури почали руйнуватися. Відповідно їх почали перемуровувати та зміцнювати. Саме тому до наших днів не збереглося автентичних ділянок, виконаних турками.

Додамо, що до 1876 року міст мав кам’яні бар’єри і вони були настільки вузькими, що не могли розминутися навіть дві підводи. Згодом на цій ділянці стояв сторож, який керував проїздом через Замковий міст. 

У 1876 році почали розширювати дорогу. Для цього почали розбирати велику башту Святої Анни. Кам’яні бар’єри були знесені і міст став зручнішим для проїзду. Проте споруда втратила свою історичну оригінальність.

Замковий міст у ХХ столітті

У 1942 році Замковий міст реконструювали німці. Наш регіон був окупований, тому міст був непридатний для проїзду. Німецькі будівельники насипали поверх шар піску, збудували ще один ряд пологих арок. Арки були оперті на старовинні пілони. В результаті будівельних робіт розширили проїжджу частину до шести метрів. Також на 2.5 метра була підвищена поверхневість мосту.  

У 1996 році стартував українсько-польський проєкт реставрації Замкового мосту. А вже через три роки споруда увійшла до списку 100 найвидатніших пам’яток світу, які потребують збереження.

Легенди, які стосуються мосту 

Існує чимало легенд про Замковий міст у Кам’янці-Подільському. Одна із них розповідає, що відьмак допомагав туркам захопити Кам’янець-Подільський. Через 27 років турки покидали місто і вони не могли вивести всі скарби. Відьмак наказав туркам зробити велику діжку та покласти туди усе золото та коштовне каміння. Просмолену діжку вкинули під міст, а золото стереже відьмак та чекає коли турки повернуться за своїм добром. 

Інша легенда розповідає, що награбоване золото турки через міст везли, проте колесо на кареті відвалилося. Карета зі скарбом впала в річку. Турки не змогли дістати золото, проте чарівник зачаклував його. І ці багатства можуть дістати лише турки коли повернуться в місто. Проте старші люди розповідають, що є дні коли чари не діють і золото можна витягти з водойми. Також містом ширяться чутки, що турки обіцяли винагороду за знайдений скарб.Ось така історія Замкового мосту. Сподіваємося, наш матеріал був для вас пізнавальним і ви зробили відповідні висновки.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.