Четвер, 25 Квітня, 2024

Історія вулиці Проскурівської

Яка особливість міста Хмельницького ( якщо не враховувати речовий ринок, звичайно)? Де більшість молоді дефілює щовечора? Що хмельничани називають “стометрівкою”? Так, сьогодні ми поговоримо про Проскурівську, яка являється центральною вулицею обласного центру. А ще на Проскурівській знаходиться більшість пам’яток архітектури міста.  Більше інформації дізнайтеся на сторінках сайту khmelnytskyi-future.com.ua.

Проскурівська мала іншу назву

Вулиця Проскурівська — одна з найстаріших вулиць обласного центру, адже вона з’явилася з моменту виникнення поселення Плоскирів. Це була частина дороги на Летичів. До речі, тривалий час центральною вулицею в місті вважалася Кам’янецька поштова дорога. 

У 1822 році у місті сталася пожежа і майже всі споруди згоріли. У зв’язку з цим був складений генеральний план забудови міста Проскурів. Відповідно всі основні вулиці центральної частини сучасного Хмельницького були затверджені у тому плані. План був затверджений Олександром І і на його честь вирішили назвати вулицю Олександрівську. 

Вулицю Олександрівську починають забудовувати і незабаром вона стає центральною. У 1921 році Олександрівську вирішили переіменували на вулицю 25-го Жовтня. У 1985 роця знову зміни в назві — вулиця Леніна. Проте через шість років постанову скасували і центральна вулиця в місті Хмельницькому отримала назву Проскурівська. 

Якими будівлями може похизуватися вулиця Проскурівська

Хмельницький не є туристичним містом, але в обласному центрі є свої пам’ятки архітектури. Більшість з них розташовані по вулиці Проскурівській. Розповімо про деякі з них.

  • Проскурівська, 1. Будівля була збудована наприкінці ХІХ століття міщанином Соломоном Бараком. Цей чоловік був добре відомий у місті. А все через те, що він перший у Проскурові вирішив організувати виробництво штучних газованих вод. Заможні проскурівчани охоче купували “шипучку” та збагачували кишені Соломона Барака. Потрібно зазначити, що у цьому будинку працювала також кондитерська “Франсуа”. 
  • Проскурівська, 2. Будинок побудований у стилі модерн. Він має три поверхи і на другому поверсі тут був розташований готель “Силова”. Перший поверх не пустував — був розміщений магазин меблів.
  • Проскурівська, 5. У давні часи це був одноповерховий будинок де продавалися канцелярія та книги. Нерухомість належала Яніні Яцемірській.
  • Проскурівська, 6. Будівля у два поверхи була споруджена у 1898 році. Власником будинку був лікар Лев Хаселив. Він був  практикуючим лікарем в Проскурові, тому на першому поверсі функціонував стоматологічний кабінет. Потрібно зазначити, що кабінет був добре обладнаний. На другому поверсі жив сам лікар, частину приміщення здавав в оренду. 
  • Проскурівська, 7. Історія будинку розпочалася у 1903-1905 роках. І тут функціонував перший гастрономічний магазин. Він мав назву “Магазин Журавльова”, адже належав купецькій сім’ї. Цікаво, що понад 100 років тому магазин мав великий асортимент, можна було брати товари в кредит, оформляти замовлення, доставку та навіть проводити дегустацію.
  • Проскурівська, 13. Будівлю побудували у 1890 році. Власником будинку був дворянин Людвіг Дерєвоєд, який облаштував на першому поверсі аптеку. У підвалі знаходився винний «Рейнсковий погреб». А верхні поверхи здавали в оренду. 
  • Проскурівська, 15. У цій будівлі знаходився найкращий ресторан в місті під назвою “Слон”. Заклад був дуже популярний через оригінальну кухню та оркестр сліпих музикантів. На другому поверсі функціонував готель. Вже за радянських часів готель не працював, а ось ресторан приймав гостей тривалий час. Щоправда, постійно змінювалась назву. 
  • Проскурівська, 18. У 1910 році на першому поверсі знаходився кінотеатр “Модерн”. Потрібно зазначити, що коли кінотеатр переїхав на вулицю Олександрівську, то він став шалено популярним (до того він був в іншому приміщенні). У сучасні дні ми знаємо цей будинок як дитячу музичну школу. 
  • Проскурівська, 43. Всі цю будівлю знають як міський будинок культури, а сотні років тому це був приватний театр Шильмана. Спершу театр знаходився по вулиці Кам’янецькій. Це була дерев’яна споруда і у ній виступали заїжджі артисти. У 1907 році Шильман будує на вулиці Олександрівській новий театр. Поруч розташований невеликий готель, ресторан де артисти могли зупинитися та поїсти. Театральне життя у Проскурові ставало все активніше. До міста приїжджали з виставами з Києва, Одеси, Петербурга. В радянські часи у місті будують нове приміщення для театру куди переїжджає Кам’янець-Подільський обласний театр ім. Петровського.

Окраса Проскурівської та улюблене місце для дозвілля

По вулиці Проскурівській розташований красивий сквер імені Тараса Шевченка. Але сотні років тому це була не локація для дозвілля. У 1824 році це взагалі була околиця Проскурова, яку відвели під торгову площу. Площа мала назву “Хлібна” і тут постійно продавали різний товар, організовували ярмарки, облаштували крамниці. 

У 1888 році торгівлю перенесли поблизу залізничного вокзалу, а площу “Хлібну” розквартирували. Тут знаходився 46-й Дніпровський піхотний полк. Крамниці служили казармами, а площа була плацом де марширували військові. Але через п’ять років полк переїхав, а на місці площі заклали міський сад. Були знесені деякі крамниці, посадили дерева, облаштували алеї. В радянські часи сад було перейменовано на парк імені Коцюбинського. У 70-х роках минулого століття парк вирішили реконструювати. Були посаджені нові дерева, кущі, ландшафтні композиції, встановили фонтан, дитячий майданчик. Усі застаріли конструкції були знесені. 

У 1992 році парк став сквером і  у ньому встановили пам’ятник Тарасу Шевченку. Цього ж року сквер разом із кінотеатром переіменували.

Готель “Континенталь” 

По вулиці Проскурівській, 56 у минулому столітті був розташований готель “Континенталь”. До наших днів збереглися усі деталі фасаду, який являється зразком пізнього модерну. 

Потрібно зазначити, що у Проскурові на початку ХХ століття було багато готелів і знайти місце для ночівлі не було проблемою. Якщо писати мовою статистики, то у 1910 році у місті функціонувало 19 готелів. На той час у Проскурові жило 36 тисяч містян. Відповідно, Проскурів займав перше місце по кількості готелів в Подільській губернії. 

Проскурівський купець Сімха Вассерман вирішив побудувати першокласний готель у місті. У 1910-1912 роках відомий торговець за власні кошти будує готель на чотири поверхи. Він отримав вишукану назву “Континенталь”. Але чим цей готель відрізнявся від інших? Крім того, що в будинку було три “люксових” номера, тут також було електричне освітлення і гаряча вода. Це у той час коли у місті навіть не було водогону. Підприємницький Вассерман зумів домовитись з господарем чавуноливарного заводу, який знаходився неподалік. По наземному трубопроводу постачалася вода, яка нагрівалася у ливарному цеху. Таким чином готель, дійсно, був найкращим у місті. 

У планах було будівництво зимового саду, проте цього не сталося. Після Жовтневої революції готель націоналізували, відповідно “Континенталь” перестав функціонувати.

Звичайно, ми розповіли не про всі будинки, які розташовані на вулиці Проскурівській. Але це вже тема для іншого матеріалу. Сподіваємося, наш матеріал був для вас цікавим і ви більше дізналися про історію рідного міста.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.