Хмельницька область багата на пам’ятки архітектури. Наш регіон вважається третім по Україні за кількістю архітектурних об’єктів. Загалом, в області є понад 3000 пам’яток культурної та історичної спадщини. Саме тому все більше мандрівників полюбляють подорожувати Хмельниччиною, як влітку, так і взимку.
Звичайно, що більшість туристів люблять Хмельницьку область за стародавній Кам’янець-Подільський і його унікальну фортецю, за колоритний Меджибіж, надзвичайно красиву Бакоту. Проте особливої уваги заслуговують і маєтки. Любителям історії неодмінно сподобається добірка маєтків, які були опубліковані у Green Ways – Зелені стежки України. Більше інформації дізнайтеся на сторінках сайту khmelnytskyi-future.com.ua.
Палац Санґушків у Ізяславі
Це двоповерхова будівля знаходиться у невеличкому містечку Ізяслав. Палац зазнав значних змін з боку родини Санґушків, особливо Барбари Санґушкової. Проте він не схожий на інші палаци Речі Посполитої і саме цим є унікальним.
На превеликий жаль, маєток зараз зруйнований, проте його планують реставрувати у рамках проєкту “Велика реставрація”.
Антонінський палац
Неподалік обласного центру є село Антоніо де знаходиться центральна резиденція Юзефа Миколая Потоцьких. Гетьман розбудував не лише маєток в Антонінах, а заклав ботанічний сад. Також був створений заповідник площею 2500 гектарів у селі Пилявині, а у місті Шепетівка — санаторій для хворих на ревматизм. Тому рекомендуємо відвідати це невеличке село з багатою історією.
Палац Гіжицького у Новоселиці
У селі Новоселиця Старокостянтинівського району розташований маєток, який є архітектурною пам’яткою 19 століття. Збудував палац Людовік Гіжицький у 1820 році. Будівля збудована у англійському стилі, тому однозначно привертає увагу туристів. Потрібно зазначити, що споруда сильно постраждала під час Першої світової війни. З часом дещо було відновлено, проте інтер’єри до цього часу так і не збереглися.
Маєтки у Хмельницькому
Загалом, наш обласний центр не є туристичним містом, проте це виявляється не так. По вулиці Грушевського, де зараз розташоване одне з відділень УМВС, розташований особняк. Він є унікальним зразком забудови Проскурова наприкінці 19 століття.
Ще один особняк, який заслуговує уваги у місті Хмельницькому, знаходиться також по вулиці Грушевського. Це будинок під номером 95. Саме у цій споруді перебував штаб 8-ї кавалерійської дивізії Червоного козацтва.
Палацово-парковий ансамбль Самчики
Недалеко з містом Хмельницьким у селі Самчики є дивовижний палацово-парковий ансамбль. Його ще називають український Версаль.
Це унікальна споруда, яку люблять відвідувати мандрівники з усієї України. У Самчиках можна побачити не лише красиву садибу, а й прогулятися парком де ростуть багато реліктових рослин. Хмельничани люблять приїздити у Самчики на фотосесії, адже світлини виходять розкішні.
Маєток Миколи Римського-Корсакова у Голоскові
У селі Голосків Микола Римський-Корсаков побудував будівлю для проживання. Маєток був збудований на найвищому пагорбі. Споруда була прикрашена скульптурами, проте до наших часів, вони, на жаль, не дожили. Будівлю оточує парк, який знаходиться в досить запущеному стані.
Палац Орловських у Маліївцях
Село Маліївці відомо своїм красивим водоспадом. Декілька років тому цю туристичну локацію відкрили мандрівники. І більшість хмельничан побували у цьому населеному пункті та вже встигли викласти світлини у соціальні мережі. Проте крім водоспаду та красивої природи тут розташований і палац Орловських. Споруда побудована у 1788 році. Місце, де розташований палац, має унікальний клімат. Саме тому з радянських часів і до квітня 2021 року в маєтку був розташований санаторій, а потім реабілітаційний центр для дітей хворих на туберкульоз. Проте весною обласні керманичі вирішили закрити медичний заклад та перетворити палац на музей.
Садиба Сцибор-Мархоцького в Острокові
Ціле володіння було зведено у 18 столітті, яке складалося не лише з маєтку, а тріумфальної арки, дендропарку, форуму. У радянські часи у будівлі була розташована школа та господарські склади. На сьогоднішній ,садиба знаходиться у приватній власності. Інколи на території організовують різноманітні фестивалі. Потрібно зазначити, що село Остроків дуже мальовниче і садиба додає йому особливого шарму.
Садиба Корф в Рахівцях
На перший погляд маєток не такий ошатний та вишуканий, як інші палаци розташовані в Хмельницькій області. Та незважаючи на простий дизайн тут мешкали не прості селяни, а рід баронів Корф. Будинок побудований у 1910 році.
Садиба Хелмінських
Пам’ятка архітектури була побудована у 1868 році поміщиком Ігнатієм Хелмівським. Після жовтневої революції селяни намагалися спалити споруду, займалися мародерством. Проте маєток вдалося врятувати. У радянські часи тут був розташований спершу протитуберкульозний, а вже потім пульмонологічний санаторій.
Палац Новинських в селі Слобідка-Шелехівська
Побудував маєток дворянин Михайло Олександрович Новицький. Новицький був заможною людиною, тому мав чимало статків серед яких землі, ставок. У 1920 році дворянин виїхав за кордон, а палац був націоналізований. На сьогоднішній день реконструкцію маєтку ще не розпочали, хоча він цього потребує.
Ось такі маєтки ми пропонуємо оглянути подолянам та туристам із інших регіонах. Є у переліку всім відомі садиби, а є й такі, що вперше зустрічаються навіть бувалим мандрівникам. Тому ніколи не пізно відкривати для себе щось нове.
Сподіваємося, наш матеріал був для вас пізнавальним та цікавим. А ви любите подорожувати Хмельницькою областю? Яка улюблена туристична локація? Чекаємо на ваші коментарі у соціальних мережах.