Субота, 12 Жовтня, 2024

Історія створення водогону в Хмельницькому

Сучасний Хмельницький — красиве, затишне місто у якому живе близько 300 тисяч українців. Хмельничани звикли до благ цивілізації які є нормою у ХХІ столітті: громадський транспорт, чиста питна вода, електроенергія, заклади харчування, супермаркети, зв’язок тощо. Але чи знають хмельничани історію створення цих благ? Сьогодні ми поговоримо про історію створення водогону у Хмельницькому. Більше інформації дізнайтеся на сторінках сайту khmelnytskyi-future.com.ua.

Найкращий готель в місті та його винахідливий власник

Перш ніж розповімо про створення у місті водогону нагадаємо історію готелю “Континенталь”. Він був збудований у 1910-1912 роках. Коли у місті Проскурові був відсутній водогін, купець Вассерман облаштував гаряче водопостачання до свого готелю “Континенталь”. Власник престижного закладу домовився з господарем чавуноливарного заводу, який був поруч. Вода нагрівалася на підприємстві та наземними трубами постачалася до номерів готелю. “Континенталь” без сумніву у ті часи був найкращим готелем у місті, адже гарячого водопостачання не було в жодній будівлі. 

Водогін створили для потреб військових

У 1909 році у Проскурові збудували перший централізований питний водопровід. Це зробили аби задовольнити потреби військових, які жили у казармах. Водопровід у той час складався лише з однієї свердловини та водонапірної башти. Потрібно зазначити, що свердловина для потреб населення давала 3500 відер води. Зрозуміло, що цієї води не вистачало, тому для побутових потреб воду розвозили по місту. Брали її з річок Південний Буг, Плоскої, Кудрянки та залишали по місту в діжках. 

Через те, що місто знаходилося на болотяній місцевості, тому у деяких криницях вода була поганої якості. Звичайно, що це погано  впливало на епідеміологічний стан. Люди хворіли. 

Водогін вирішили вдосконалювати і у 1929 році водопостачання підключили до 155 будинків, а мережа становила 22 кілометра. Через 9 років була створена майстерня, яка складалася з п’яти працівників. 

Час не стояв на місці і керманичі міста розуміли, що потрібні зміни, адже воду з річок вже ніхто не використовував. Саме тому у 1950 році у сучасних мікрорайонах Ракове і Добове ввели в дію чотири артезіанських свердловини. У ті часи навіть була своя техніка: одна автівка, 33 коня, 7 підвід та 8 діжок.

Чернелівський водогін

У 60-70-х роках минулого століття місто Хмельницький почало активно розбудовуватися, тому ситуація з водопостачанням була критичною. На той час вже були мікрорайони Гречани, Ракове, Південно-Західний, а ще в проєкті був район Озерна. Керманичі не знали звідки брати питну воду. Були варіанти скористатися водоймами річки Дністер. І напевно воно так і було якби не знайшли у селі Чернелівка підземні води. 

Після цього почалася активна робота. У 1977 році розпочалося будівництво першої черги Чернелівського водогону, який вели в дію через три роки. З 1980 року Чернелівський водогін не зупинявся, а став забезпечувати хмельничан якісною питною водою.

Водопровід має довжину 34 кілометри, а потужність 105 тисяч метрів кубічних на добу. 

На Чернелівському водогоні постійно тривають інновацію: нові свердловини, водонапірні насосні станції, трансформаторі підстанції тощо. Разом з тим хмельничани знають про “аварії на Чернелівці” та перебої з водопостачанням. 

Але як там не було Чернелівський водогін обслуговує понад 200 тисяч мешканців в місті Хмельницькому та 8 сіл Красилівського району.

Сподіваємося, наш матеріал був для вас пізнавальним і ви зробили відповідні висновки.

А ви задоволені якістю води у Хмельницькому? Чекаємо на ваші коментарі у соціальних мережах.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.