Четвер, 25 Квітня, 2024

Стало відомо, що буде на місці кладовища по Кам’янецькій

Забудови на кістках у місті не буде, постановили у виконкомі Хмельницької міськради. Депутатам запропонували прийняти рішення про створення меморіального парку на території цвинтаря по вул. Кам’янецькій, 94/2А. Його площа становитиме 5,564 га, про що складено проєкт рішення, пише khmelnytskyi-future.com.ua.

Відповідне клопотання до виконавчого комітету подала “Хмельницька міська ритуальна служба”. В його тексті сказано, що останнє поховання на цьому кладовищі було в 1982 році, повідомляє “НГП”.

Нове життя старого кладовища

В квітні 2021 року мер Хмельницького Олександр Симчишин створив робочу групу по інвентаризації поховань, які є на вул. Чехова, 23/2А і вул. Кам’янецькій,94/2А. До неї увійшли науковці та краєзнавці, які досліджують історію міста. За словами міського голови, вони проводять грандіозну роботу. Кожну могилу потрібно інвентаризувати, а це буває складно, тому що багато могил мають лише хрести і невідомо, хто там похований.

14 липня цього року Хмельницька міська рада офіційно припинила поховання на кладовищі, яке знаходиться по вул. Кам’янецькій.

За словами Олександра Симчишина, на місці старого кладовища хочуть відкрити меморіальний комплекс, на якому не проводяться поховання і де в принципі не може бути ніякої забудови. Міський голова згадав про Байкове та Личаківське кладовища, які є меморіальними комплексами. Він сказав, що у Хмельницькому буде своє таке кладовище. Тут будуть гарні пішохідні доріжки, а дерева омолодять. Замість старих насаджень висадять молоді дерева. І все це буде ідентифіковано, як історична пам’ятка. 

Трохи історії 

Старовинне кладовище по вул. Кам’янецькій раніше знаходилось за межами міста. І призначалося воно для людей, яких було небезпечно ховати всередині Проскурова. Сюди привозили померлих від холери та чуми, тому на кладовищі поховано так багато молоді. Кладовище було поділене на польську, єврейську та православну частини. Крім того, поруч знаходилось місце, де були могилки домашніх тварин. Кілька з них і тепер можна побачити біля паркану. Ймовірно, це вже сучасні поховання.  

Могили видатних людей

Цей цвинтар став місцем останнього відпочинку багатьох шанованих постатей минулого. Зокрема, тут спочив останній міський голова Проскурова Микола Сікора, вахмістр Архип Петровський, лікар-офтальмолог Сергій Полозов, учасники проскурівського підпілля, генерали, англійський лейтенант Віктор Лоуренс Едвардс та американські льотчики тощо.

Сучасний стан кладовища

Більшість могил знаходяться у занедбаному стані. Вони позаростали деревами і кущами. Деякі поруйновані часом та вандалами. Склепи виглядають як провалля, куди хтось кидає сміття. У будь-яку пору року та за будь-якої погоди тут можна побачити місцевих мешканців, які вигулюють собак прямо на могилах. Навіть на місцях, де нібито немає поховань, вони є. Найвірогідніше, там ховали бідних людей. З часом дерев’яні хрести згнили, а могили зрівнялись із землею, зазначив Олександр Симчишин. 

Раніше тут шумів гай, та зараз від нього майже нічого не залишилось. Хочеться вірити, що на його місці висадять нові дерева.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.