Субота, 20 Квітня, 2024

Аптека Дєрєвоєда на Проскурівській

У Хмельницькому є чимало історичних будівель, які є неповторними та особливими. Однією з таких є аптека Дєрєвоєда на вулиці Проскурівській. Далі розповість детальніше про це khmelnytskyi-future.

Вулиця Проскурівська

Деякі люди вважають, що у Хмельницькому немає цікавих пам’яток архітектури. В декого наше місто асоціюється виключно з найбільшим речовим ринком. Мешканці інших міст приїжджають до Хмельницького, щоб придбати на речовому ринку товари для дому, одяг, взуття, текстиль та інше. Хтось вважає, що у Хмельницькому відсутні цікаві місця для прогулянок. Однак насправді це не так, а ці стереотипи місто впевнено руйнує. Будівлі у нашому місті мають свою історію, є унікальними та особливими. На головній пішохідній вулиці міста часто полюбляють прогулюватися хмельничани. Тут є чимало історичних споруд. Деякі з них приховані за яскравими вивісками. Нагадаємо, що вивіски на Проскурівській поступово замінюють. Вони повинні відповідати дизайн-коду. Планують прибрати громіздкі та неестетичні вивіски. Це дасть змогу зробити зовнішній вигляд будівель лаконічнішим.

Аптека Дєрєвоєда

Будинок на вулиці Проскурівській, 13, є історичною будівлею. Колись це була аптека заможного мешканця, дворянина Людвіга Дєрєвоєда. Будівля на розі вулиць Проскурівської та Проскурівського підпілля виглядала досить привабливо.

Людвід Дєрєвоєд був відомою та авторитетною людиною у Проскурові. Мешканці йому довіряли та поважали. Протягом тридцяти років Людвіг Дєрєвоєд перебував на посаді гласного міської Думи. Саме він став першим власником аптеки у Проскурові, яка з’явилася у 1890 році. Перед цим Людвіг Іванович здобув вищу освіту та став провізором. Аптека була облаштована у стилі модерн. Цю будівлю досі вважають найкрасивішою спорудою старого міста, яка збереглася до наших днів. Аптека розташовувалася на першому поверсі. Другий та третій поверхи були виділені під помешкання, а четвертий з’явився лише у 1960-х роках. Аптека була досить сучасною на той період та популярною серед мешканців міста. Сюди часто приходили містяни, щоб придбати необхідні медикаменти.

У Туристично-інформаційному центрі Хмельницького розповідають, що в аптеці Дєрєвоєда збереглися підвали з арочним склепінням. Кажуть, що так з’явилася легенда про підземні ходи. Ними навіть можна пройти від початку до кінця вулиці Проскурівської.

Аптека Дєрєвоєда містила інноваційні розробки та була оснащена необхідним обладнанням. Аптека складалася з декількох кімнат. Серед них – кімната, де проводилися різноманітні фармацевтичні роботи. Для відвідувачів була створена спеціальна рецептурна кімната. У ній було було достатньо простору, комфортно та зручно. Тут мешканці міста мали змогу замовити необхідні ліки та придбати їх. Загалом аптека Дєрєвоєда вважалася найкращою у Проскурові наприкінці дев’ятнадцятого століття.

Цитата з роману Юрія Даценка «Пастка різника» прекрасно передає атмосферу, яка панувала в аптеці Дєрєвоєда.

«Задумавши таку аптеку сто років тому, Деревоєд однозначно заробив би звинувачення в чаклунстві та червоного півня під стіну. (…) Тут, унизу, було кілька кімнат-лабораторій, оснащених дорогим і сучасним обладнанням, що робило «Аптеку Деревоєда» найкращою не лише в місті, а й у повіті, коли не в губернії!».

Фото – Аліна Возна

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.